Ha szeretsz az ágyban vagy közvetlenül lefekvés előtt telefonozni vagy más kütyüt használni, akkor biztosan te is tudod, hogy jobb lenne ettől a szokástól megszabadulni. Az eddigi kutatások szerint a kijelzőkből áradó kékes fény megakadályozza az álomba merülést és rontja az alvás minőségét. Nos, mint kiderült, ez a teória nem egészen helytálló.
Nem a fény színe a gond
Bár a képernyők által kibocsátott kék fény vagy a nappali fény valóban befolyásolja az alvás-ébrenlét ciklusunkat, azaz a cirkadián ritmusunkat, a hatása nem annyira egyértelmű, mint azt gyakran gondoljuk. A kék fény hatására a szemünkben lévő receptorok azt üzenik az agynak, hogy itt az idő felébredni, de ugyanez következik be hosszabb hullámhosszú fény – például vörös – esetén is.
Vagyis nem a fény színe az elsődleges probléma, hanem az erőssége, valamint az, hogy mennyi ideig vagyunk kitéve a fényhatásnak
– magyarázta Stuart Peirson, az Oxfordi Egyetem cirkadián ritmussal foglalkozó neurológus professzora a Guardiannek.
A szakember szerint az okostelefonok képernyői nem bocsátanak ki nagyon erős fényt. A nappali fény ezerszer erősebb, és a szobai világítás is tízszer olyan intenzív. Ezért van az, hogy ha lekapcsolod a helyiségben a nagy lámpát, az segít abban, hogy elálmosodj.
„Technikailag az okostelefonok kék fénye befolyásolhatja az alvást, de ez a hatás csekély, hacsak nem használod a telefonodat feltekert fényerővel, illetve már alapból alvásproblémáid vannak” – tette hozzá a neurológus.
Tekerd le a fényerőt!
A Harvard Egyetemen azt vizsgálták, hogy milyen hatása van, ha valaki négy órán keresztül háttérvilágítással rendelkező e-könyv-olvasót használ teljes fényerőn. Kiderült, hogy viszonylag enyhe következménnyel járt, a résztvevők tíz perccel később aludtak el. A professzor szerint ezért az alvást sokkal inkább az befolyásolja, milyen tartalmakat fogyasztunk lefekvés előtt.
Peirson szerint nem érdemes kék fényt blokkoló szemüvegekre költeni, inkább azt javasolja, hogy csökkentsük a képernyőidőt, és tekerjük le a telefonunk fényerejét.
Egy korábbi tanulmány szerint egyébként a monitorok káros hatásai ellen kitalált, a kék fényt szűrő szemüvegek nem feltétlenül csökkentik a számítógép-használat okozta szemfáradtságot, és az alvás minőségét, illetve a retina egészségét sem javítják.
Kék fény, sárga fény elalvás előtt
Hasonló eredményekről számolt be Christine Blume, a svájci Bázeli Egyetem pszichológusa is, aki kollégáival szintén a különböző színű fények alvásra gyakorolt hatását vizsgálta. Kísérletükben a résztvevőket lefekvés előtt egy órával kék és sárga fénynek tették ki – azért választották ezeket, mert a kékes és a sárgás fény változása leginkább napfelkelte és napnyugta idején a legerősebb, ez jelzi a nap kezdetét és végét. A kutatók nem találtak bizonyítékot arra, hogy a fény színének változása érdemben befolyásolná az emberi alvás-ébrenlét ciklust – írja a MedicalNewsToday.
A belső óránk szempontjából sokkal lényegesebb a fénynek való kitettség. Ráadásul amikor nézünk valamit a telefonon, megdolgoztatjuk agyunkat, ami megnehezíti, hogy a nap végén megnyugodjunk, és könnyedén elaludjunk. Vagyis az legjobb, ha az ágyban már nem pörgetjük a közösségi oldalakat, de ha mégsem tudjuk megállni a lefekvés előtti kütyüzést, legalább csökkentsük a fényerőt.
The post Lefekvés előtti telefonozás: nem a kék fény teszi tönkre az alvásodat first appeared on nlc.