Amikor Pamela Anderson úgy döntött, nem sminkel többet, azonnal az egész világnak magyarázkodnia kellett. A döntése mögött pedig nagyon nemes szándék állt: 2019-ben elhunyt Alexis Vogel, a színésznő imádott sminkese. „Ő volt a legjobb, és a halála után azt éreztem, egyszerűen jobb úgy, ha többet nem sminkelek” – nyilatkozta. Azóta ő a természetesség nagykövete, és rengeteg nőt inspirált arra, hogy teljesen, vagy legalábbis részben abbahagyja a sminkelést.
A permanens no-makeup külső azonban meglehetősen ijesztő tud lenni. Pláne, ha Pamelához hasonlóan te is az erős smink rajongója voltál éveken, évtizedeken át. Ha azonban mégis úgy döntesz, hogy te is átigazolsz a természetes megjelenést kultiválók táborába, egy idő után kifejezetten élvezni fogod az „új” arcodat. Ahogy tette Pamela is: „meg kell mondjam, nagy megkönnyebbülés, hogy végre önmagam lehetek.” És mint kiderült, a tudomány szerint az, hogy egy ponton túl te is a természetes arcodat részesítsd előnyben, abszolút fejben dől el.
Na de mi történik az agyunkban, ha többé nem sminkelünk?
Nem egyik napról a másikra fogod megszokni a smink nélküli külsőt. De ahogy egyre többször kihagyod a sminkelést a reggeli rutinodból, annyival könnyebben reflektálsz majd a vele való kapcsolatodra. „Magad miatt vagy másokért csinálod?” – teszi fel a legfontosabb kérdést, amint el kell gondolkodnunk Jennifer Pepper, holisztikus pszichoterapeuta.
Amikor rájössz, hogy pontosan milyen szerepet is játszik a smink az életedben, az agyadban egy új énkép kezd majd szépen lassan kialakulni. „Szeretettel beszélj magaddal. Ezzel azt az üzentet küldöd a tudatalattidnak, hogy többet érsz a puszta külsődnél, ez pedig önmagában csodát fog művelni az önbecsüléseddel és úgy általában az életeddel” – teszi hozzá.
Egy 2016-os tanulmányban a kutatók arra kérték a nőket, hogy két héten keresztül minden nap smink nélkül nézzenek tükörbe. Idővel a résztvevők magabiztosabbá és empatikusabbá váltak önmagukkal szemben. Az általános diszkomfortérzetük és feszültségszintjük is csökkent. Daniel Sher, klinikai szakpszichológus szerint ebben az ismétlésnél sokkal nagyobb szerep játszhatott közre:
„Szerintem az, hogy valaki újra és újra látja magát smink nélkül, lehetőséget ad arra, hogy megkérdőjelezze a társadalom által közvetített üzenetet, miszerint csak akkor vagy értékes, ha úgymond prezentálható a külsőd.”
Így hát amikor eldobod a sminkpalettát, nemcsak a saját, de a kultúránk szépséghez való hozzáállását is megkérdőjelezzük. Ami ugyebár belénk plántálta, hogy csakis a kisminkelt arc lehet szép…
The post Mi történik az agyaddal, ha abbahagyod a sminkelést? first appeared on nlc.