Szinte napi szinte olvashatunk magyarországi medveészlelésről, ez pedig arra utalhat, hogy a medvék már Magyarországon is szaporodnak. “Az állatnak ilyen gyakoriságú és ekkora területet érintő előfordulása nem lehetséges úgy, hogy ne legyen Magyarországon szaporodó pár vagy egyed” – mondta el a hirado.hu-nak Heltai Miklós, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének igazgató professzora.
A szakértő szerint ennek nyomán pedig fel kell készülni az állattal való találkozásra: “Amíg az állomány növekszik, addig az észlelések gyakoriságának növekedésére számíthatunk. (…) Tudomásul kell vennünk, hogy a medve itt van, és azt is, hogy még ha nem is túl gyakran vagy sűrűn, de találkozhatunk vele az erdőben. (…) Az állattenyésztőnek a felkészülése nehezebb, mert az olyan általános védekezési eljárások, mint a villanypásztor, a kisebb-nagyobb karámok vagy egy-két kisebb kutya bevetése nem nagyon alkalmas arra, hogy a medve kártételét megelőzzék”.
Hangsúlyozta, a medve olyan nagyragadozó, amelynek egyetlen pillanat alatt megváltozhat a viselkedése, nagyon gyorsan, erőteljesen és veszélyesen szokott támadni.
Ezt tedd, ha medvével találkozol!
Ha nem vett észre, fordulj meg és igyekezz tőle minél nagyobb távolságra jutni!
Ha észrevett, próbálj meg minél nagyobbnak látszani! Emeld a kezedet a fejed fölé és közben szépen, lassan, nyugodtan, apránként hátrálva növeld a távolságot közted és a medve között!
Azt egyelőre nem lehet megjósolni, hogyan fog hatni a magyar erdők élővilágára ennek az őshonos ragadozónak a visszatelepedése. “Ennek a nagy testű ragadozónak a zsákmányszerzéskor a szarvasfélék borjai, gidái lehetnek a célpontjai, ezért a csülkös nagyvadfajok szaporulatára lehet majd hatással, valószínűleg ezekre fog majd vadászni” – jegyezte meg Heltai Miklós.
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock
The post Idehaza is már fel készülni a medveveszélyre: már Magyarországon is szaporodnak first appeared on nlc.