Sokáig azt gondoltam, hogy csak én vagyok az a “fura ember”, akinek éjszaka muszáj bekapcsolnia a ventilátort ahhoz, hogy nyugodtan tudjon aludni. Na persze nem azért, mert melegem van vagy esetleg fáznék, egyszerűen csak megnyugtat a hangja. Olykor pedig nemcsak az elalvást, hanem a munkában való hatékonyságomat is elősegíti.
Ahogy jobban beleástam magamat a témába, szerencsére megnyugodtam, hogy ez nem valami fura hóbort. A kutatások ugyanis azt mutatják, hogy a fehér zaj segíthet elfedni a külső zajokat ezáltal pedig elősegíti a relaxációt.
A kisbabák esetében például gyakran használnak fehér zaj generátort, hogy ezzel segítsék az elalvásukat, felnőttkorban pedig akadnak olyanok, akiket a TV, a ventilátor, vagy a hajszárító hangja nyugtat meg. Egyes pszichológusok szerint ez a fajta fehér zaj azért megnyugtató, mert az anyaméhen belüli viszonyokra, hangokra emlékeztethet, vagy a hajszárító-használat kapcsolódik az anyai figurához, illetve a hozzá való kötődéshez. Az orvosok és alvásszakértők elmondása alapján több oka is vannak annak, hogy szükségünk van zajra ahhoz, hogy elaludjunk.
Okok, amiért szükségünk lehet háttérzajra ahhoz, hogy elaludjunk
A szorongás oldása
Shelby Harris a Sleepopolis alvás-egészségügyi igazgatója a Huffpostnak elmondta, hogy azoknak, akik szorongással küzdenek, az elméjük lecsendesítése érdekében egy kis háttérzaj igen hasznos lehet. A hangok elvonhatják a figyelmünket a szorongó gondolatokról.
„Néhányan azért kerülhetik a csendet, mert az arra kényszeríti őket, hogy megszakítás nélkül egyedül legyenek a gondolataikkal” – mondta Dr. Neal Harish Patel háziorvos.
Elfedheti a zavaró zajokat
Mondani sem kell, hogy éjszaka könnyen előfordulhat, hogy nem tudunk aludni az utcai zajoktól vagy éppen a szomszédunktól. Éjszaka, amikor megpróbáljuk lecsendesíteni az elménket, akkor sokkal jobban észleljük ezeket a hangokat, éppen ezért jobban is zavarnak.
Azok számára is hasznos lehet, akik olyan városi területen élnek, ahol nagymértékű a zajszennyezés. Az éjszakai műszakban dolgozók számára is előnyös, hiszen az elalváshoz szükségük lehet arra, hogy elnyomják a nappali zajokat.
Az ADHD jele is lehet
Sokak még felnőttkorban sem biztosak abban, hogy figyelemhiányos hiperaktivitási-zavarral küzdenek-e. A felnőttkori ADHD legtipikusabb jelei közé tartozik például a halogatás, a feladatok félbehagyása, tartós koncentrálási képesség hiánya, illetve a gyenge rövid távú memória.
„Az ADHD-s embereknek gyakran az egyenletes hangok segítenek nekik koncentrálni és ellazulni” – magyarázza a szakember.
A zaj miatt kevésbé érezzük magunkat magányosnak
Az alvásszakértők szerint a zaj hiánya sokszor a magány érzetét is keltheti. Patel szerint néhány ember nagyon fél az egyedülléttől, éppen ezért, ha zajjal töltik meg a szobát, akkor kevésbé érzik magukat magányosnak. Elmondása alapján ez különösen igaz azokra, akik egyedül élnek vagy extrovertáltabbak.
A szokás nagy úr
A szakemberek szerint gyakran azért igényeljük a zajt, mivel az elmúlt évtizedek során már annyira hozzászoktunk. Ha sok testvérrel nőttünk fel, vagy az egyetemi éveink alatt már annyira hozzászoktunk a szobatársaink nyüzsgéséhez akkor megeshet, hogy az éjszakai háttérzajok segíthetnek az elalvásban.
The post Csak háttérzaj mellett tudsz elaludni? Ez az oka first appeared on nlc.