Észak-Korea múlt csütörtökön jelentette be, hogy a Keleti-tenger irányába kísérleti jelleggel interkontinentális ballisztikus rakétát indított, ami egy Hvaszong-19 elnevezésű, új fejlesztésű eszköz volt. Kim Dzsongun „nagy elégedettségének adott hangot” a sikeres teszt után, és a Hvaszong-19-et az interkontinentális ballisztikus rakéták végső verziójának nevezte.
Nem mindenki volt ennyire elragadtatva a dologtól, az ENSZ nevében António Guterres főtitkár még azon frissiben elítélte az észak-koreai interkontinentális ballisztikus rakéta indítását, amellyel szerinte Phenjan megsértette az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatait.
Erre viszont szombaton Kim Jodzsong, Kim Dzsongun befolyásos húga reagált, méghozzá azt:
Észak-Korea soha nem fog lemondani az atomfegyverek fejlesztéséről, hozzátéve, hogy a rakétatesztek önvédelmi célokat szolgálnak.
Sőt, tegnap még erre is rátettek egy lapáttal, és az ország ENSZ-megbízottja, Kim Song közölte, hogy Phenjan felgyorsítja atomfegyver-programját a növekvő nyugati fenyegetések miatt.
Erre válaszul viszont az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) 15 tagja közül 10 közös nyilatkozatot adott ki kedden, elítélve Észak-Korea legutóbbi rakétakísérleteit.
Az amerikai kezdeményezésre született nyilatkozatban felszólították Phenjant, hogy hagyjon fel a ballisztikus rakéták fejlesztését célzó programjával, és térjen vissza a tárgyalások útjára – írja az MTI.
Kiemelték, hogy 2022 óta Észak-Korea több mint 100 kísérleti rakétaindítást hajtott végre, amelyekkel veszélybe sodorta a térség biztonságát, és megszegett több korábbi BT-határozatot. A nyilatkozatot az Egyesült Államok mellett Nagy-Britannia, Ecuador, Franciaország, Japán, Málta, Dél-Korea, Sierra Leone, Szlovénia és Svájc írta alá, és csatlakozott hozzá három olyan ország – Dánia, Görögország és Panama – is, amelyek januártól lesznek nem állandó tagok a BT-ben.
A jelenlegi tagok közül Oroszország, Kína, Algéria, Mozambik és Guyana nem csatlakozott a nyilatkozathoz.
Kim Dzsongun szeptember közepén tekintett meg egy urándúsítót, akkor arra buzdította az ott dolgozókat, hogy igyekezzenek minél többet termelni, az ország nukleáris arzenálja ugyanis létfontosságú az Egyesült Államok és szövetségesei fenyegetésével szemben.
Észak-Korea nukleáris programja minimum 2006 óta aggasztja a világ nagy részét (ekkor robbantották az első kísérleti atombombát, ami azonban feltehetően befulladt), ENSZ-határozatok és uniós szankciók sora tiltja és korlátozza az ország nukleáris és ballisztikus rakétákkal kapcsolatos tevékenységeit. 2018. április 21-én Kim Dzsongun meg is ígérte a nukleáris fegyverkezési program felfüggesztését, 2022-ben azonban már arról szóltak a hírek, hogy mégis inkább fejlesztik és erősítik az ország nukleáris erőit, 2023-ban pedig alkotmányba írták, hogy az ország folyamatosan fejlessze atomarzenálját.
via MTI