Nemzeti gyásznap / November 4. – mindössze ennyi felirat egy tankot ábrázoló fotón, és hozzá egy mondat („Emlékezzünk a hősökre, akik életüket adták a szabadságunkért!”), amivel elintéztek idén november 4-ét Orbán Viktor a hivatalos Facebook-oldalán. A hétfőre várható parlamenti „pofozkodásnak” és a Türk Tanács ülésének már két posztot is szentelő kormányfő – utóbbit olyan látványos lelkesedéssel várja, mint 1981-ben ózdi acélöntő az egyhetes balatoni SZOT-üdülést – bejegyzéséből egyáltalán nem derül ki, hogy milyen gyásznap is a mai, hogy az 1956. október 23-án kitört forradalom leverésének évfordulója van november 4-én.
Érdekes, hogy Orbán Viktor a Google találatai alapján tavaly mintha még arról írt volna, hogy november 4-e a „XX. századi történelmünk leggyászosabb, legszomorúbb napja. Akkor rontottak ránk a szovjet tankok, amikor már béke volt és nyugalom”, ám ennek a bejegyzésnek nem találjuk nyomát a Facebookján.Aki tud segíteni ennek a rejtélynek a megfejtésében, ne habozzon, írjon nekem!
Mindeközben a Szuverenitásvédelmi Hivatal kutatója, Somkuti Bálint arról értekezett, hogy az ’56-osok hősök nem hősök voltak, hanem bolondok, amit azzal indokolt – már ha értelmezhető ez a szó ebben a kontextusban –, hogy „aki a túlerőt nem ismeri fel, az nem hős, hanem bolond”. Igaz, aztán leírta azt is, hogy „Dicsőség a hősöknek!” – gondolom, azokra gondolt, akik a túlerőt felismerve átálltak a kádári bábkormány oldalára.
Mintha a kormányzati kommunikációs műhelyből érkezett volna, úgy néz ki Sulyok Tamás államfő november 4-i Facebook-bejegyzése is. Háromszavas képfelirat (Dicsőség a legyőzötteknek) és hozzá egy négyszavas bejegyzés, szóról szóra az, ami a kormányfő képfelirata: „November 04. – Nemzeti gyásznap” (leszámítva azt, hogy nem tudják az elnöki hivatalban, hogy hogyan kell dátumot leírni).
Oroszokról, szovjetekről, levert forradalomról, Moszkvából irányított bábkormányról egyik posztban sincs egyetlen szó sem. Illeszkedve ahhoz a keszekusza, szerecsenmosdató narratívához, amit mostanában művel a kormány ’56-tal és október 23-a emlékével; részletesebben erről itt írtunk.
A miniszterek Facebook-oldalán szintén a kormányzati kommunikációs műhely narratívája látható, csak még minimalistább kiadásban: Gulyás Gergely és Nagy István is csak annyit tesz közzé egy szöveg nélküli bejegyzésben, hogy ma gyásznap van. Szalay-Bobrovniczky Kristóf a nemzeti lobogó félárbócra eresztéséről posztolta azt, hogy „Magyar módra védték a szent szabadságot”, de szovjetekről itt sincs szó (1956-ról legalább igen).
A hivatalos kormányzati Facebook-oldalon a bejegyzés egy bővített mondatnyi szövegébe már bekerült a szovjet szó („November 4-én azokra a hősökre emlékezünk, akik az 1956-os forradalom és szabadságharcban a szovjet csapatokkal való összecsapásokban életüket vesztették”), de az, hogy ezen a napon ért véget a „forradalom és szabadságharc”, ebből sem derül ki, ahogy az sem, hogy milyen nemzeti gyásznap is van most.
Mindez egyébként azért is különösen figyelemreméltó, mert november 4-ét már a mostani rendszerben, 2013-ben nyilvánította a kormány hivatalosan nemzeti gyásznappá. A nap hivatalos megnevezése: „November 4.: az emlékezés napja – az 1956-os forradalom leverésének emléknapja”.
A kormányzati szereplők elsumákolós megemlékezésével szemben látványos Karácsony Gergely gyásznapi bejegyzése. A főpolgármester posztja azzal kezdődik: „68 évvel ezelőtt a megszálló szovjet hadsereg vérbe fojtotta a magyarok szabadságharcát, Bibó István szavaival élve: az emberi méltóság forradalmát. 1956-ban ezen a napon évtizedekre eldőlt, hogy a magyarok még sokáig diktatúrában fognak élni.”