Észak-Korea csütörtökön jelentette be, hogy a Keleti-tenger irányába kísérleti jelleggel interkontinentális ballisztikus rakétát indított, ami egy Hvaszong-19 elnevezésű, új fejlesztésű eszköz volt. Kim Dzsongun „nagy elégedettségének adott hangot” a sikeres teszt után, és a Hvaszong-19-et az interkontinentális ballisztikus rakéták végső verziójának nevezte.
Az ENSZ már kevésbé volt elragadtatva a helyzettől: António Guterres főtitkár még azon frissiben elítélte az észak-koreai interkontinentális ballisztikus rakéta indítását, amellyel szerinte Phenjan megsértette az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatait.
Erre viszont szombaton Kim Jodzsong, Kim Dzsongun befolyásos húga reagált, méghozzá azt:
Észak-Korea soha nem fog lemondani az atomfegyverek fejlesztéséről.
Kim Jodzsong visszautasította az ENSZ-főtitkárnak a phenjani rakétakísérletekre vonatkozó bírálatát, és azt állította, hogy a rakétatesztek önvédelmi célokat szolgálnak.
Ugyanezt hangoztatta szeptember közepén Kim Dzsongun is, miközben megtekintett egy urándúsítót.
Az észak-koreai állami médiaszolgáltató közleményében az állt, hogy Kim arra buzdította az ott dolgozókat, hogy igyekezzenek minél többet termelni, az ország nukleáris arzenálja ugyanis létfontosságú az Egyesült Államok és szövetségesei fenyegetésével szemben.
Kim szerint a fegyverekre az „önvédelemhez és a megelőző támadáshoz szükséges felszerelkezés” miatt van szükség.
Észak-Korea nukleáris programja minimum 2006 óta aggasztja a világ nagy részét (ekkor robbantották az első kísérleti atombombát, ami azonban feltehetően befulladt), ENSZ-határozatok és uniós szankciók sora tiltja és korlátozza az ország nukleáris és ballisztikus rakétákkal kapcsolatos tevékenységeit. 2018. április 21-én Kim Dzsongun meg is ígérte a nukleáris fegyverkezési program felfüggesztését, 2022-ben azonban már arról szóltak a hírek, hogy mégis inkább fejlesztik és erősítik az ország nukleáris erőit, 2023-ban pedig alkotmányba írták, hogy az ország folyamatosan fejlessze atomarzenálját.
via MTI