A Lancet Countdown egy friss jelentése szerint eddig nem látott mértékű egészségügyi veszélyekkel nézhetünk szembe a gyorsan változó éghajlat miatt, a hőség okozta halálesetek, az élelmezésbiztonság hiánya és a fertőző betegségek terjedése pedig rekordszintet ért el a klímaválság miatt, és 2023-ban a világ felén legalább egy hónapig szélsőséges szárazság uralkodott.
Lancet Countdown vezetője, Dr. Marina Romanello szerint „a felmérés az eddigi legaggasztóbb eredményeket tárja fel a klímaváltozás elleni tétlenségből eredő közvetlen egészségügyi veszélyekről”.
„A tavalyi évben ismét megdőltek a klímaváltozással kapcsolatos rekordok: világszerte szélsőséges hőhullámok, halálos időjárási események és pusztító erdőtüzek sújtották az embereket. A bolygón senki és semmi sem immunis a klímaváltozás egészségügyi veszélyeivel szemben. Ezeket a veszélyes egészségügyi hatásokat a fosszilis tüzelőanyagok könyörtelen terjeszkedése és az üvegházhatású gázok rekordmennyiségű kibocsátása is súlyosbítja” – mondta Romanello, aki szerint utóbbi vissza is fordíthatja az eddig elért kevéske haladást.
A jelentés szerint 2023-ban a legalább egy hónapig tartó szélsőséges szárazság a szárazföldi területek 48 százalékát érintette, az emberek egy része pedig 50 nappal többet töltött egészségre veszélyes hőmérsékletben, mint amennyire a klímaválság nélkül számítani lehetett volna. A 65 év felettiek körében a hőség okozta halálesetek száma a 90-es évekhez képest 167 százalékkal emelkedett 2023-ra.
A rekordmagas hőmérséklet kihatással van az alvásra is, emiatt a jelentés szerint 2023-ban a hőség az 1986 és 2005 közötti átlaghoz képest átlagban rekordszámú, 6 százalékkal több alváskieséssel járó órát eredményezett.
Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója az eredményekről azt mondta, „az éghajlati válság egyben egészségügyi válság is. Ahogy a bolygó felmelegszik, úgy nő az éghajlattal kapcsolatos katasztrófák gyakorisága és intenzitása, ami minden régióra hatással van”. (Guardian)