Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció európai parlamenti képviselője a kastélytörvény miatt feljelentette a magyar kormányt az Európai Csalás Elleni Hivatalnál (OLAF). Két héttel a feljelentés után az OLAF el is indította a hivatalos vizsgálatot, ahogy a politikus fogalmazott: Lázár János és Orbán Viktor „kastélymutyija” ügyében. A Facebook-oldalára feltöltött videóban Molnár Csaba arról is beszélt, hogy ha ezt Polt Péter legfőbb ügyésznek kellene kivizsgálnia, nem történne semmi. Vadai Ágnes (DK) arról kérdezte a legfőbb ügyészt, kivételesen nem cáfolná-e meg párttársa feltételezését és indul-e valódi nyomozás az ügyben.
Augusztus végén kezdődött el a Lázár-féle kastélytörvény végrehajtása. Először nyolc állami tulajdonú kastély tulajdonjoga lesz átruházható. Az elmúlt években a kastélyok közül többet EU-s és állami közpénzmilliárdokból újítottak fel, csak az első nyolcra 22 milliárd ment el, amiből 13 milliárd forint uniós forrás volt.
A kormány tavaly nyáron nyújtotta be A kulturális örökség egyes elemeinek fenntartható fejlesztéséről szóló törvényjavaslatát. A jogszabályt decemberben elfogadták, de Novák Katalin államfő előzetes normakontrollt kért az Alkotmánybíróságtól, amit a törvényt jegyző Lázár János nagyon a szívére vett.
A Sándor-palota jogászai azt mondják: úgy változtassunk, hogy ne változtassunk semmit. A törvény lényege pontosan az, hogy változtatni kell az eddigi gyakorlaton. A magántőkét nem megdönteni kell, hanem bevonni: az épített örökség megóvásába, értékes kastélyaink felújításába és fenntartható működtetésébe.
Azt is közölte: reméli, téved és az elnök jogászai csak nem olvasták a törvényt, nem értik a lényegét, mert ha rosszhiszeműen értelmezi, akkor érti döntést,
gyávaság és régi kommunista reflexek vannak mögötte.
Mivel az Alkotmánybíróság viszont megalapozottnak tartotta a köztársasági elnök aggályait, a törvényt végül idén júniusban fogadta el a parlament. Lázár János a minap bejelentette, hogy januárban mintegy 40 kastélyt hirdetnek meg. A privatizációs programra jelentkező önkormányzatoknak olyan tőkeerős cégekkel kell majd versenyezniük, mint a Mol, az OTP, a Richter, a Magyar Bankholding vagy a 4iG – tette hozzá. Vadai Ágnes kérdését Polt Péter ezúttal is feljelentésként értékelte, azt a Nemzeti Nyomozó lrodának továbbította, elbírálásra.
The post Lázár János szívügyét az NNI is vizsgálja first appeared on 24.hu.