A Gyökerek és Szárnyak Alapítvány célja a Szolidaritás Női Programmal, hogy a női érdekek, értékek, narratívák a férfiak szempontjaival egyenlő módon érvényesüljenek, láthatóbbá váljanak a magyar társadalomban és a döntéshozók számára is. Egy kísérletben, a Nőnapi Élő Adás női közösségi adományozó est keretében 2023-ban az alapítvány négy szervezetet támogatott anyagilag és szakmailag, és létrehozták az első magyar női adományozói kört. Benedek Gabriellával és Szegő Dórával, a Gyökerek és Szárnyak Alapítvány (GYSZA) munkatársaival beszélgettünk az új Szolidaritás Női Programról.
Biztonságos tér
„A kísérleti, tesztidőszakban nyolc szervezettel dolgoztunk együtt. A velük való munka tapasztalataiból megalkottunk egy programkoncepciót, és idén júniusban a Gyökerek és Szárnyak Alapítvány kuratóriuma meghozta a döntést, hogy a Szolidaritás Női Programmal bővül az alapítvány tevékenysége” – mondta el Szegő Dóra. Egy olyan társadalmi témát kerestek, amiben a GYSZA különböző közösségekben szerzett széles körű szakmai és emberi tapasztalata és támogatási koncepciója jól kamatoztatható. Azért esett a női szcénára a választás, mert azt gondolják, hogy a női szempontok erősítése az egész társadalom érdeke. Ha ebben lehet pozitív elmozdulás, az széles körben hat, segíti a változást.
„Készítettünk egy tanulmányt, hogy megismerjük a női szervezetek működését, és a környezetet, amiben tevékenykednek. Azt láttuk, hogy nagy elkötelezettséggel dolgoznak ezen a területen az aktivisták és szakemberek, sokszor nagyon komplex élethelyzetekkel, egy rendkívül forráshiányos környezetben – tette hozzá Benedek Gabriella. – A feladat léptéke nincs összhangban az elérhető erőforrásokkal. Ettől kimerülnek, kizsigereltnek érzik magukat.
A vidéki, kistelepüléseken működő vagy a központtól távoli szereplők nehezen tudnak érvényesülni, és szinte láthatatlanok a társszervezetek és a támogatók felé. Beszélgettünk lehetséges támogatókkal, hétköznapi nőkkel is, akiknek fontosak a női témák, de nem a civil aktivizmusban látják a helyüket. Nagy fantáziát látunk abban, hogy összekössük őket a számukra fontos, támogatható ügyekkel.
Mindeközben a nőszervezetek életében fontos lépés volt, hogy megalakult a Magyar Női Alap is, azzal a céllal, hogy a női jogokat, a nemek közötti egyenlőséget és a társadalmi igazságosságot előmozdítsa a társadalomban, és megerősítse a nőmozgalmat.
Ezáltal a saját tervezési folyamatunkban azt is kerestük, hogy Szolidaritás Női Program a saját szakmai hátterével és erőforrásaival mit tud tenni a női ügyekért. Azt láttuk, hogy a női témákat felkaroló szervezeteknek nagy szükségük van olyan platformokra, amelyekben egymással kapcsolódhatnak, újszerű működési modelleket ismerhetnek meg, önreflexív módon gondolhatják újra a kereteiket és céljaikat – folytatta Benedek Gabriella. – Nagyon fontosnak tartjuk a biztonságos térben való beszélgetést. Férfiak, nők vegyesen.
Jó lenne olyan tereket létrehozni, ahol a női témákban lehet különböző ideológiai ellentéteket közelíteni egymáshoz. Ilyen ellentétek kialakulnak például a prostitúció körül, ami jellemzően megosztja a női szervezeteket is, de lehet az is egy központi téma, hogy a férfiak uralta társadalomban hol van a női nézőpontok helye. A program fő célját úgy fogalmaznám meg, hogy a női szempontok, a női történetek, női narratívák, megélések, megoldások előtérbe helyezése, és a nők erőforrásainak kiaknázása.
Nem a női jogok kizárólagos megközelítésében gondolkodunk, hanem inkább abban látjuk a megoldást, ha olyan szervezeteket, személyeket támogatunk, akik ezekkel a témákkal különböző aspektusokból foglalkoznak, sokszor nem elsődlegesen női fókuszú szervezetekben.
Kiemelte azt is, hogy a női szervezetekben, a női témákkal alapvetően nők foglalkoznak, és a nehézségek nemcsak abból fakadnak, hogy a civil szektorban nehéz talpon maradni, hanem a női mivoltuk miatt is nehezebb helyzetben vannak.
„Kicsit az is vezetett minket a női szektorba, hogy azt látjuk, nagyon nagy számban a nők tesznek a társadalomért, adományozóként is a nők járnak elöl még úgy is, hogy sok esetben rosszabb az anyagi helyzetük, mint a férfiaké – mondta Benedek Gabriella. – Például a közösségi alapítványokban, amiket a Gyökerek és Szárnyak Alapítvány támogat, és amiknek a létrehozásában és felvirágoztatásában közreműködik, nagyon nagy számban nők szervezik a helyi közösségeket.” Többek között ezért is döntöttek úgy, hogy emellé az ügy mellé állnak az alapítvánnyal, és igyekeznek összekötni az adományozókkal, forrásokkal a női ügyeket képviselő szervezeteket, miközben szakmailag is támogatják őket.
Öngondoskodás és önbizalom
A Gyökerek és Szárnyak Alapítvány segítséget tud nyújtani, össze tud hozni olyan bizalmi tereket, ahol erről is lehet beszélni, hogy miért a nők vannak többen a civil szférában, vagy hogy a nők miért gondolják azt, hogy azon a területen, ahol alig vannak férfiak, a nők munkája nem olyan értékes – mondták el a szakemberek. Ma ebben a struktúrában a nők nem tudják beletenni a közösbe azt az erőforrást, amire szükség lenne. Az emberiség 50 százaléka nem tud kellőképpen hatni arra, hogy olyan legyen a világ berendezkedése, ami figyelembe veszi az alapműködését, például hogy mikor érzi magát biztonságban, miért szül vagy nem, épít-e karriert vagy nem.
Féloldalas a társadalom, mert nem derül ki, hogyan látják a nők és férfiak ugyanazt a kérdést, mert a nők nincsenek ott, nincsenek helyzetbe hozva, nincs elég önbizalmuk azt mondani, hogy az ő szempontjukból is kellene nézni egy problémát.
Szegő Dóra szerint a kizsigereltséghez, kifáradáshoz a női ügyekért való munkában többek között az is hozzájárul, hogy a nők sokszor érzik úgy, hogy erőn felüli a küzdelem, hogy láthatóvá váljanak és egyenrangú félként a társadalmi párbeszéd részei legyenek. A Szolidaritás Női Program kísérleti időszakában nyolc szervezettel dolgozott együtt az alapítvány, és a visszajelzésekből tovább formálódott, hogy a nőkkel, nőkért, női ügyekben tevékenykedő szervezeteknek milyen területeken tudnak segíteni.
„Nagyon meghatározó az például, hogy a saját öngondoskodásukra, fizikai és mentális jóllétükre egyénileg, illetve a szervezet mint munkaközösség szintjén is nagyon kevés vagy semennyi erőforrás sem jut – mondta Szegő Dóra. – Ha pedig jutna, akkor sem erre fordítják. Ezért a női csoportok fenntartható, biztonságos munkavégzése és a mentális egyensúly fenntartása az egyik terület, amelyen támogatnak.
Emellett egy másik terület a női kezdeményezések és szervezetek nehéz helyzetekkel szembeni ellenállóképességének, rezílienciájának erősítése. A harmadik támogatási terület olyan kezdeményezésekre irányul, amik a női szempontok képviseletét erősítik nem női szervezetek munkájában.
„Az öngondoskodás hiánya miatt is olyan fontos az, amikor »nők támogatnak nőket«, amivel sokat dolgozunk – vette át a szót Benedek Gabriella. – Jobban ki tud állni egy nő magáért, a jóllétéért, ha van egy női támogató közeg mögötte, ahonnan elindulhat és ahova visszatérhet. Hiszünk abban, hogy lehetséges olyan közösségi működést támogatni, ahol egyszerre érvényesül a megtartó erő és lehetnek önmaguk a nők, sokféle élethelyzettel, sokféle megoldási próbálkozással.” Ehhez kapcsolódóan víziójuk egy szolidáris támogató háló felépítése, egy közösségé, amihez különböző módokon lehet kapcsolódni támogatóként.
Az adományozás árnyalatai
Amikor adományozásról beszélünk, akkor általában a pénz ugrik be mindenkinek, pedig egyáltalán nem csak pénzben lehet adományozni. Lehet az időnk, az aktivizmusunk és a kapcsolatrendszerünk is adomány, vagy az, hogy készítünk egy plakátot az adott szervezetnek, mert épp a grafikai munkához értünk, esetleg sütünk egy nagy tepsi süteményt a kiszemelt szervezet egyik rendezvényére. Kiemelték a szakemberek azt is, hogy a Szolidaritás Női Program egy olyan befogadó kezdeményezés, ahol támogatóként helye van azoknak a olyan férfiaknak is, akik valamit hozzá szeretnének tenni a pozitív társadalmi változáshoz.
A Gyökerek és Szárnyak Alapítvány az elmúlt 10 évben kidolgozta azt a támogatási módszertant, amelynek keretén belül olyan típusú támogatásokat tud nyújtani a civil csoportoknak és szervezeteknek, amelyekben kombináltan pénzügyi, szakmai, emberi támogatást is kap a szervezet. Mindezt teszik bizalmi alapon úgy, hogy nem mikromenedzselik a támogatás összegének elköltését, és személyes kapcsolatban maradnak a szervezetekkel és adományozókkal. Ezt meghálálják azok, akiket támogatnak, mert ahogy már többen visszajelezték az alapítvány munkatársainak, azt érzik a szervezetek, hogy felnőttként és partnerként vannak kezelve az együttműködés során. Az adományozók pedig személyes élményként tapasztalhatják meg, milyen annak a szervezetnek a munkája, amihez a támogatásukat adták.
„Most jutottunk el ide a Szolidaritás Női Programban, hogy az egyik legkiszolgáltatottabb területen kamatoztatjuk azt, amit az elmúlt évtizedben kidolgoztunk – tette hozzá Benedek Gabriella –, ami a sajátságossága a Gyökerek és Szárnyak Alapítvány támogatásának. Tovább szeretnénk vinni a tudásunkat, filozófiánkat és hozzáállásunkat egy olyan területre, ahol eddig még nem dolgoztunk – a 10 éves tapasztalatot, amit hozunk, szeretnénk felajánlani ebben a kontextusban, a női nézőpontok társadalomban való erősítéséért.”
The post „Jobban ki tud állni egy nő magáért, a jóllétéért, ha van egy női támogató közeg mögötte” – Ismerd meg a Szolidaritás Női Programot! first appeared on nlc.