November 24-én átadhatják a Budapest-Belgrád vasútvonalat – mondta Alekszandar Vucsics szerb köztársasági elnök hétfőn, miután Belgrádban találkozott Sulyok Tamás magyar államfővel. Sulyok gratulált a szerb partnereknek, hogy már idén, határidő előtt befejezik a vasútvonal fejlesztéseit, hozzátéve hogy
a magyarországi szakaszon várhatóan 2026-ban indulhat el a közlekedés.
A Budapest-Belgrád vasútvonal a valaha volt legnagyobb vasútfejlesztés Magyarországon. Gigantikus kínai hitelt vettünk fel rá, de az építkezés titokban zajlik: erre okot adhat, hogy Orbán Viktor édesapja is profitál a hatalmas állami beruházásból. Az ügyletet feltáró videós anyagunk itt nézhető meg, cikk formájában pedig itt olvasható.
Arra a kérdésre, hogy milyen volt a hír fogadtatása a kormányon belül, Gulyás Gergely kabinetminiszter október elején azt mondta, ő is a 444-ből értesült az ügyről, a miniszterelnök megkérdezését javasolja.
Mi ezt többször is megtettük az elmúlt hónapokban, legutóbb a nemzetközi sajtó előtt, az Európai Parlamentben: ekkor a miniszterelnök azzal védekezett, hogy magánberuházásnak tartja a Budapest–Belgrád vasút építését, ahová az apja szállítja a köveket.
A sajtótájékoztatón a szerb elnök köszönetet mondott Novák Katalin bukott államfőnek és Orbánnak is, amiért „mindig a jó baráti kapcsolatok kiépítésére törekedtek Szerbiával”. Szerinte Szerbia nemcsak politikai stratégiai partnernek, hanem „őszinte barátjának” is tartja Magyarországot.
Vucsics szerint tizenkét évvel ezelőtt a kétoldalú kereskedelmi áruforgalom 768 millió euró – több mint háromszázmilliárd forint – volt, míg tavaly már elérte a hárommilliárd eurót – ezzel Magyarország a tizenkettedik helyről a negyedik helyre került Szerbia legfőbb külkereskedelmi partnereinek a listáján. A szerb elnök abban reménykedik, hogy még a vasút átadása előtt alá tudják írni a magyar-szerb-észak-macedón-görög vasútvonal kiépítéséről szóló nemzetközi megállapodást is, ezzel Budapesten keresztül Csehországgal, Lengyelországgal és Ausztriával is megszületne az összeköttetés.
Sulyok szerint az energiabiztonság terén a két ország egymásra van utalva, a sajtótájékoztatón „a tervezett új kőolajvezetékben rejlő lehetőségekről” is beszélt. Az államfő szerint Magyarország minden politikai és szakmai segítséget megad, hogy Szerbia minél előbb csatlakozhasson az Európai Unióhoz. (hvg)