Orbán Viktor annak ellenére Grúziába utazik hétfőn szövetségese, a szombati választásokat a hivatalos eredmények szerint megnyerő Grúz Álom miniszterelnökének meghívására, hogy az Európai Unió vezetői a súlyos választási visszaélésekről szóló hírek miatt teljes kivizsgálást követelnek, a grúz köztársasági elnök pedig nem fogadja el az eredményeket. Brüsszelben attól tartanak, hogy Orbán a júniusi moszkvai útjához hasonlóan azt a látszatot fogja kelteni, mintha az európai unió soros elnökeként az egész EU-t képviselné.
A grúz választásokat az oroszbarát grúz kormánypárt, a Grúz Álom 54 százalékos eredménnyel simán megnyerte a hivatalos adatok szerint, ezt azonban sem az ellenzéki pártok, sem Zourabicsvili köztársasági elnök nem ismeri el. Zourabicsvili vasárnap általános tüntetésekre szólított fel, a legnagyobb demonstráció Tbilisziben hétfőn este hét órakor lesz a város legnagyobb sugárútján, a Rusztavelin.
A kormánypártokkal szemben álló grúz elnök az eredmények megismerése után a választásokat „különleges orosz hadműveletnek” minősítette.
„Nem fogadom el ezt a választást. Nem fogadható el, elfogadása Oroszország befogadását jelentené ebbe az országba, Grúzia alárendelését Oroszországnak. Ellopták a jogunkat a választásra, egy orosz választást hajtottak végre.”
– mondta a köztársasági elnök az ellenzéki pártokkal folytatott megbeszélése után.
A grúz ellenzéki erők kiterjedt választási hamisításokról beszélnek, és azt ígérik, hogy a képviselőik nem fognak beülni a parlamentbe. A grúz kormánypárt a kampányban azt ígérte, hogy a győzelmük után be fogják tiltani a legnagyobb ellenzéki pártokat.
A választási visszaélésekkel kapcsolatban a nyugati megfigyelők és EU-s vezetők is súlyos aggodalmaiknak adnak hangot. Az EBESZ megfigyelői a szavazók megfélemlítése, hatósági nyomásgyakorlás, szavazatvásárlás, többszörös szavazatleadás és egyéb jogsértések miatt a visszaélések azonnali kivizsgálását kezdeményezték.
A visszaélések mértéke azonban egyelőre nem egyértelmű, a kifogások egy része meglehetősen általános, részben olyan, korábban is ismert tényekre hivatkozik, mint az egyenlőtlen küzdelem, a kampányfinanszírozás problémái, a kormány médiafölénye, a propaganda és hasonlók, amik inkább a hibrid rezsimekre jellemző módszeres erőfölénynek, nem pedig konkrét választási csalásoknak tűnnek. A választás napján való visszaélések kapcsán többszörösen leadott szavazatokról és lefizetett választókról beszélnek, de hogy ezek az eredményt alapvetően kérdőjelezik-e meg, egyelőre nem derül ki a nyilvános reakciókból.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke vasárnap este az EBESZ előzetes értékelésére hivatkozva felszólította a grúz választási hatóságokat, hogy „tegyenek eleget kötelességüknek, és gyorsan, átláthatóan és függetlenül vizsgálják ki és bírálják el a választási szabálytalanságokat és az azokkal kapcsolatos állításokat”.
Vasárnap este kiadott közleményében az Európai Unió vezető diplomatája, Josep Borrell kijelentette, hogy a hétvégi grúziai választásokat „egyenlőtlen versenyfeltételek, polarizált légkörben megosztó kampány és jelentős aggodalmak határozták meg a legutóbbi törvénymódosításoknak a választási folyamatra gyakorolt hatása miatt.
A német külügyminisztérium azt hangsúlyozza, hogy a szabálytalanságokat kezelni és orvosolni kell, a francia külügyminiszter kijelentette, hogy Grúziában „tisztelni kell az alapvető szabadságjogokat és a politikai pluralizmust”. A lengyel külügyminiszter már élesebben foglalt állást:
„Európának most a grúz nép mellett kell állnia” – írta Radek Sikorski.
A magyar miniszterelnök ehhez képest elsőként, már a szombati, egymásnak akkor még ellentmondó exit poll eredmények alapján gratulált a grúz kormánypártnak. A ténylegesen a leggazdagabb grúz oligarcha, Ivanisvili által irányított párt a Fidesz szövetségese, kampányuk sok tekintetben a magyar kormánypártét követte.
Hétfőn aztán Szijjártó Péter is kiadott egy szövetségesének gratuláló, az EU-t pedig ekéző közleményt: „Mi gratulálunk a Georgian Dream pártnak a georgiai emberek bizalmának elnyeréséért, illetve megőrzéséért. Nincs új a Nap alatt: Georgiában szombaton nem azok nyerték a választást, akiket erre Brüsszel és a liberális mainstream kijelölt, hanem a szuverenitás-, béke- és családpárti kormányzópárt, mely nyíltan a nemzeti érdeket helyezi előtérbe.”
„Mivel tehát a liberálisok csúnyán elhasaltak, meg is indult a támadás: a választás nem volt tisztességes, Georgiában nincs demokrácia”
– áll a posztjában.
Orbán Viktort formálisan Kobakhidze gzúz miniszterelnök hívta meg Tbiliszibe, Orbánt Nagy Márton, Varga Mihály és Szijjártó Péter is elkíséri a hétfő-keddi kétnapos útra. A magyar miniszterelnök látogatása közben is várhatóan tömegtüntetések lesznek Tbiliszi utcáin.
Orbánt egy meg nem nevezett EU-s diplomata a Politicóban óva intette, mondván, ne próbálja azt a látszatot kelteni, mintha az EU-t képviselné az oroszbarát grúz kormánynál Tbilisziben. Ugyanez volt a kritika vele szemben a júniusi moszkvai látogatásánál, ahol a Kreml sajtója úgy számolt be a látogatásáról, mintha az EU nevében egyezkedne Putyinnal.