Álhírterjesztés miatt másfél év letöltendő börtönbüntetést kapott Tommy Robinson, valódi nevén Stephen Yaxley-Lennon szélsőjobboldali aktivista, akit a magyar közmédia öt évvel ezelőtt „tiszteletreméltó szakértőként” idézett, amiért szépeket mondott Orbán Viktorról, és akinek videóit korábban Németh Szilárd is osztotta.
Robinson – aki művésznevét egy ismert angliai futballhuligán iránti tiszteletből vette fel – beismerte, hogy tíz pontban nem tett eleget egy 2021-es bírósági felszólításnak.
Az ügy még 2018-ban kezdődött, amikor megjelent egy videó az interneten arról, hogy a szír Dzsamal Hidzsazit megtámadta egy másik fiatal az iskolájában. Az influenszer saját videójában arról beszélt akkor egymilliós Facebook-követőtáborának, hogy Hidzsazi erőszakos figura, amiről hamar kiderült, hogy nem igaz. A fiatal és családja ennek ellenére több halálos fenyegetést is kapott, és a bíróság három évvel később százezer font – mai árfolyamon negyvennyolcmillió forint – kártérítés megfizetésére kötelezte Robinsont.
Emellett megtiltották neki, hogy tovább terjessze a Hidzsaziról szóló álhíreket. Tavaly azonban újra elővette a témát: filmet adott ki arról, hogy az állam megpróbálja elhallgattatni, amit több ezer követője előtt be is mutatott a Traffalgar Square-en, majd másnap elhagyta az országot. A videót több mint negyvenhétmillióan nézték meg.
A szélsőjobboldali influenszer ügyvédje szerint egy újságíró, aki „elkötelezett híve a szólásszabadságnak”.
Robinson nem „sima” aktivista, hanem többszörösen elítélt bűnöző. Először huszonegy éves korában ítélték el, amiért részegen megvert egy szolgálaton kívüli rendőrt, aki azért lépett közbe, mert az influenszer a saját barátnőjét fenyegette egy pubban. Majd 2011-ben utcai tömegverekedést robbantott ki egy szurkolói banda élén, az emiatt kiszabott ítélettel szembemenve pedig később részt vett az általa alapított szélsőséges iszlamofób szervezet, az English Defence League tüntetésén, és lefejelt egy másik aktivistát.
2012-ben tíz hónap letöltendőt kapott, amiért valaki más útlevelével próbált bejutni az Egyesült Államokba – a kamu útlevélre azért volt szükség, mert az országban korábban már elítélték egy drogügy miatt -, de ugyanebben az évben jelzálogcsalás miatt is börtönbe kellett mennie. 2019-ben Robinson az EP-választáson is indult, bár csúnyán leszerepelt.
Ha hajlandó levenni a videókat, amikben az álhíreket terjeszti, az influenszer büntetése akár négy hónappal is csökkenhet. A bíró szerint Robinson a törvények felett állónak tartja magát. (Telex via BBC)