A Manhattan terv részeként 1945. július 16-án végrehajtották a világ első nukleáris robbantását az Egyesült Államokban, melynek nyomán néhány héttel később már élesben vetettek be két atombombát, Hirosima és Nagaszaki ellen. A Live Science szerint azóta legalább hét másik ország tesztelte saját fegyvereit, de nehéz pontos megbecsülni, hány nukleáris robbantás történt összesen.
A leggyakrabban emlegetett szám a tudósok szerint minimum 2056. Az Arms Control Association szervezet szerint az Egyesült Államok 1030 atombombát tesztelt és kettőt használt élesben, míg a Szovjetunió, később pedig Oroszország 715-öt. A hidegháborús felek után Franciaország következik, a maga 210 kísérletével, majd az Egyesült Királyság és Kína osztozik a negyedik helyen, 45–45 kísérlettel.
Az Arms Control Association szervezet szerint 1962-ben volt az egy évre eső legtöbb végrehajtott atomkísérlet: ekkor összesen 178 nukleáris kísérletet dokumentáltak, amelyek 97 százalékát az Egyesült Államok és a Szovjetunió indította el. Az 1962 október 14-én kezdődő és október 28-áig tartó kubai rakétaválság hatására, amikor is minden addiginál közelebb került a világ a harmadik világháborúhoz, felerősödtek az atomtesztek betiltásáért felszólaló hangok.
Ennek hatására, 1963. augusztus 5-én, a Szovjetunió, az Amerikai Egyesült Államok és Nagy-Britannia képviselői Moszkvában aláírták a nemzetközi atomcsendegyezményt, amely megtiltotta az atombomba-kísérleteket a légkörben, a világűrben és a víz alatt is. Ehhez azóta több mint 100 ország csatlakozott, Kína és Franciaország azonban továbbra sem, Oroszország pedig az ukrajnai invázió után visszavonta annak ratifikációját. 1968-ban az ENSZ-közgyűlés elfogadta a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásáról szóló nemzetközi szerződést, az úgynevezett atomsorompó-szerződést.
Itt azonban még nem volt vége a teszteléseknek, az elkövetkező évtizedekben ugyanis Kína, India, Pakisztán és Észak-Korea is hajtott végre teszteket. 1996-ban aztán az Átfogó Atomcsend Szerződés (CTBT) hatására, amelyet 187 ország írt alá, olyan felügyeleti rendszer állt fel, amely fejlett infrastruktúrával garantálta, hogy a nukleáris kísérleteket ne lehessen elrejteni. Azonban még ez sem tudott megállítani minden országot.
Teljesen nyugodtak mindmáig nem lehetünk, ugyanis a világ kilenc jelenlegi atomhatalma – Kína, Franciaország, India, Izrael, Észak-Korea, Pakisztán, Oroszország, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok – összesen körülbelül 13 ezer nukleáris robbanófejjel rendelkezik. Észak-Korea legutóbbi nukleáris kísérlete azért is különösen aggasztó, mert Dél-Korea 2023-ban először utalt arra, hogy saját nukleáris program kidolgozását fontolgatja, ami visszafordíthatja az elmúlt évtizedek atomcsend irányába tett lépéseit.
The post Hiába az egyezmények, bármikor történhetnek újabb atomrobbantások first appeared on 24.hu.