Egy friss kutatás szerint a jelenleg alkalmazott antibiotikumok fele hatástalan, ami részben a gyógyszerek indokolatlan használatának következménye – derül ki a K&H gyógyvarázs közleményéből. Ezért fontos, hogy csak akkor írjon fel antibiotikumot az orvos, ha a betegséget bizonyítottan baktérium okozza, ennek megállapításában segíthetnek az 5 perc alatt eredményt adó gyorstesztek.
Az egyszerű nátha, és a baktériumok okozta betegségei gyakran nagyon hasonlóak, ráadásul a streptococcus által kiváltott megbetegedések tünetei megváltoztak az elmúlt években. Dr. Bence Zsófia házi gyermekorvos szerint ezért nagy segítség, ha gyorstesztekkel is alátámasztható a diagnózis.
Így elkerülhetjük a felesleges antibiotikumkúrát, ami azért is fontos, mert túlzott használatuk felgyorsítja a bacilusok ellenállóképességének kialakulását, ez pedig ahhoz vezet, hogy az eddig bevált gyógyszerek nem elég hatásosak a kórokozók ellen
– magyarázza a szakértő.
Az 1940-es évek legnagyobb orvostudományi áttörése a penicillin, az első antibiotikum alkalmazása volt, amely rengeteg életet mentett meg. A helyesen alkalmazott baktériumölő gyógyszerek használata ma is nagyon hatékony lehet, hiszen akár 48 órán belül elpusztíthatják a kórokozókat és meggátolhatják szaporodásukat. Ugyanakkor az is beigazolódott, hogy a gyakori használattól módosulnak a baktériumok, és ellenállóvá válnak az antibiotikumokkal szemben.
A szülők egy része úgy gondolja, az antibiotikumok jelentik minden gondra a gyors megoldást, míg mások semmiképp sem akarnak ilyen gyógyszert adni gyermeküknek, ha nem egyértelmű, vírussal vagy bakteriális fertőzéssel állnak szemben. A gyorstesztek alkalmazása mindkét tábornak megnyugvást adhat.
The post Ezért nem szabad egyből antibiotikumot adni a beteg gyereknek first appeared on 24.hu.