Az újságírásnak hatása van. Ez az állítás nyilvánvaló kellene, hogy legyen.
Már hogyne lenne hatása, ha sikerül nyilvánosságra hozni eltitkolni próbált tényeket, bemutatni új összefüggéseket, előásni ismeretlen történeteket. Földeríteni és közzé tenni, miként élnek vagy élnek vissza a közhatalom birtokosai a rájuk bízott javakkal.
A magyar közvélemény számára mégis megrázó élmény volt 2024-ben, hogy az újságírásnak tényleg van hatása. Annyira elszoktunk ettől az elmúlt másfél évtizedben, annyira természetessé vált, hogy a tények bemutatásánál erősebb a gátlástalan és szisztematikus valóságtorzítás, az érzelmek felkorbácsolása, a minél hangosabb, minél szélsőségesebb, minél gyakrabban ismételt vélemény, hogy amikor újra hatása lett újságcikkeknek, akkor mindenki meglepődött. Azon, ami a világ legtermészetesebb dolga lehetne. Annak kellene lennie.
Ez a hatás jelent tényleges politikai következményeket, mint Novák Katalin és Varga Judit lemondása azután, hogy beszámoltunk a kegyelmi ügyről és a munkát azután is folytattuk, hogy a hatalmi gépezet első reakciója a tagadás volt.
Jelenti azt is, hogy korábban nyíltan letagadott tények válnak tagadhatatlanná. Ez történt a magyar külügyminisztérium elleni orosz titkosszolgálati támadás ügyével. Amikor az első cikk megjelent erről 2022-ben, a kormány egyszerűen letagadta. Amikor idén bizonyítékot mutattunk be, akkor már nem tagadhattak tovább, a közvélemény pedig képet kaphatott arról, hogy a kormány hogyan viselkedik orosz állami kibertámadás esetén. (Igen udvariasan.)
Máskor a hatás azt jelenti, hogy a nyilvánosság számára szelektíven tálalt történetdarabkák helyett sikerül összerakni az igazi történetet. A szövevényes szocialista korrupciós ügynek hosszú ideig csak MSZP-s érintettjeit hozták nyilvánosságra – a 444 bemutatta, hogy ennél sokkal összetettebb, többpárti bűnügyről van szó, amiben bőven vannak fideszes érintettek is.
És jelenti azt is, hogy egy sztorit addig viszünk, amíg a miniszterelnöknek a legnagyobb nemzetközi nyilvánosság előtt kell válaszolnia súlyos kérdésekre. Nemcsak feltártuk az Orbán család üzleti érdekeltségét Magyarország történetének legnagyobb vasúti beruházásban, de aztán újra és újra megkérdeztük erről a történet főszereplőjét, míg végül Orbán Viktort kivételes helyzetben, a strasbourgi nemzetközi sajtótájékoztatón szembesítettük a tényekkel.
Ugyanazt az újságírói munkát végeztük el, mint az elmúlt években számtalanszor. Megszereztük az információt, bizonyítékokat kerestünk, igyekeztünk a legpontosabban és legérthetőbben alátámasztani, körültekintően kontextusba helyezni, aztán úgy átadni, hogy az valóban megragadja a közönség figyelmét az internet zajában is. Ez az év pedig megmutatta azt is, hogy bár voltak ilyen aggodalmak, a fizetőkapus modell egyáltalán nem zárja ki, hogy a cikkeinknek az egész magyar nyilvánosságra hatása legyen.
Ennek a munkának a folytatásához kérjük most a te segítségedet is. Ahhoz, hogy ezt a hatást el tudjuk érni, szükségünk van rátok, előfizetőkre és támogatókra.
Újságíróink, szerkesztőink, videósaink, fotósaink és további munkatársaink közös erőfeszítéssel olyan cikkeket, videókat, podcastokat állítanak elő, amelyek aztán hosszú időre meghatározzák a közéletet. Nélkületek ezek az anyagok nem jöhetnének létre.
A 444 Kör tagjaiként pedig megkapjátok a csak nektek szóló, exkluzív tartalmakat is. Rendszeresen jelennek meg olyan elemzések, esszék, interjúk, publicisztikák és riportok az újságban, amelyek teljes terjedelmében csak a Kör tagjai számára elérhetők. A közérdekű információkat igyekszünk mindenki számára elérhetővé tenni, a hírek értelmezését és mélyebb megértését segítő anyagokat pedig előfizetőinknek kínáljuk.
Ez jár a 444 Kör-tagsággal. Az egész országra hatással lévő sztorik támogatása, és exkluzív tartalmak egyszerre.
Tartsatok velünk! A 444 csomagjai itt érthetők el, aki pedig már előfizetőnk, itt találja a további támogatási lehetőségeket.
Köszönjük a bizalmat, a munkát folytatjuk.