Nem mondhatjuk, hogy unalmas lenne jelenleg a hazai helyzet, a magyar miniszterelnök egy meglehetősen turbulens időszakban, ráadásul nemzeti ünnep után ült be szokásos péntek reggeli interjújára, ehhez képest egészen meglepő volt, hogy a szűk fél órás beszélgetésben jóformán egy szót se vesztegetett a politikai aktualitásokra.
A felvezető „kérdés” egyből a gazdasági versenyképességgel nyitott, illetve azzal, hogy vajon mit tárgyalt Orbán Marconnal, és vajon a tárgyalás megoldásokat hoz-e a felvetett problémákra.
Orbán rögvest hosszas elmélkedésbe is kezdett arról, hogy míg korábban úgy tűnhetett, a magyarok hangja kilóg a koncertből, valójában Macron és Dragi is vészharangokat kongat az uniós gazdasági versenyképességgel kapcsolatban, vagyis nem csupán „egy sajátos magyar nézőpontról van szó”.
A király meztelen. És most már nem a magyarok az egyetlen kisgyerek, aki szól amiatt, hogy a király meztelen – mondta a miniszterelnök.
A francia elnök kulcsszerepet játszik abban, hogy kialakítsunk egy versenyképesebb gazdaságot – jegyezte meg.
De hogy kerülök én mint csizma az asztalra? – tette fel a kérdést önmagának és a hallgatóságnak Orbán.
Kifejtette, hogy jelenleg is tart Kazanyban a BRICS-országok találkozója, ami a Kelet vezetőinek világcsúcsa, hamarosan pedig Magyarország ad otthont a nyugati vezetők világcsúcsának, ahol nemcsak házigazdák leszünk, de a szellemi tartalmat is mi adjuk. A téma pedig az európai gazdaság versenyképessége lesz.
A csúcstalálkozóval kapcsolatban egyébként a budapestiek türelmét és megértését kérte, mert a közlekedés „elnehezül” majd, ha mindenféle vezetők fognak furikázni az utakon.
A találkozóval kapcsolatban kiemelte, hogy az az amerikai elnökválasztás után 2 nappal lesz, ami természetesen sok mindent befolyásolhat.
Ha Európa lemarad, hogyan tud Magyarország bért emelni? – szólt a következő „kérdés”.
Freudi elszólás kerekedett a válaszból, a miniszterelnök ugyanis véletlen azt találta mondani:
2015-ben egy fantasztikus évet fogunk csinálni.
Minden bizonnyal 2025-e gondolt, de azzal folytatta, hogy a kérdés maga kicsit a múltból jön, 30 éve ugyanis még úgy gondolkodtak a magyarok (ő maga is), hogy jön a nagy rendszerváltás, összeomlott a Szovjetunió, „a KGST-nek kampó”, a keleti gazdasági cégek nem versenyképesek, mit kell ilyenkor csinálni, ha csődbe mentél?
Orbán szerit meg kell nézni, hogyan csinálják azok, akik sikeresek. Akkor szerinte a kapitalizmus került ki győztesen az összehasonlításból, így annak a módszereit és intézményeit vettük át.
Most azonban a nyugati világ van bajban, a keleti gazdasági módszereket viszont nem tudjuk átvenni, mert „civilizációsan, kulturálisan más világ”, mi pedig „annyira másfajta emberek vagyunk”, hogy ezeket a keleti módszereket nem lehet importálni.
Ha viszont a Nyugattal megyünk, „mi is beleesünk a szakadékba, mi is kihalunk az európai gazdasággal együtt”.
Ezért állítottak össze egy új, a magyarok testére szabható gazdasági modellt, amit gazdasági semlegességként írnak le.
A következő „kérdés” arról szólt, mekkora nyomást gyakorol a magyar kormányra Brüsszel.
Hidegháborús gondolkodás foglalta el a nyugatot, ami megjelent a gazdaságban is – válaszolta a miniszterelnök, aki szerint azonban a hidegháborút visszahozni egy rossz ötlet.
Telitalálat az ön kérdése, hogy mi a magyar mozgástér, indokoltnak tűnik – dicsérte meg Orbán ezen a ponton a riportert, majd felsorolta, hogy hányféle módon (tarifák, vámok, büntetések stb.) igyekeznek nyomást gyakorolni a brüsszeli bürokraták.
A nyugatiak nem befejezni, hanem folytatni akarják az orosz-ukrán háborút, és kiterjesztenék a gazdaságra is.
Mi kimaradtunk ebből, ők nyakig benne vannak. Éppen most vesztenek el egy háborút… Mi nem, mert ez nem a mi háborúnk – szögezte le Orbán.
Szerinte azért van remény: ha Trump visszatér, legalább nem leszünk egyedül ezzel a gondolkodással, és akkor majd más benyomást keltünk, „ha egy elefánt mellett sétálunk át a hídon”.
És persze Orbán szerint a rossz gazdaságpolitikából is ki lehet maradni.
Politikai térben mit lehet kezdeni ezzel a nyomásgyakorlással? – hangzott el a következő „kérdés”, amire viszont a miniszterelnök szerényen nem akart válaszolni, mert mint mondta:
„műhelytitkok, hogy ki, mikor, kinek a fülét fogja meg, vagy ad egy nyaklevest, vagy zsarol meg. Virslit is veszünk a boltban, de nem megyünk hátra megnézni, miből készül.”
A hatalmi játszmákról szólva elmondta: abban a magyarok nagyon jók.
Hogyan segíti a kormányt a nemzeti konzultáció? – fordultak rá a következő „kérdésre”.
Orbán szerint nyílt helyzet van, Brüsszelben született egy döntés, belemondták az arcába, és a magyarok arcába is, hogy
„vége van, maga húzzon el, itt van az új leendő kormányzóerő”.
Ezzel rá is fordult a bábkormányozós témára, ami szerint Manfred Weber és Ursula von der Leyen terve az, hogy leváltják a jelenlegi kormányt, és egy bábkormányt ültetnek a helyére, amit ők irányítanak majd.
Mint kiderült, ezt hívják ők (mármint Orbánék ) Jawohl-kormánynak, amiben csak felveszik a bábok a telefont, és belemondják, hogy jawohl. Erről korábban a morcosan jawohlozó Szijjártó Pétert kérdeztük, de nem kaptunk rá választ.
Orbán szerint azonban a brüsszeliek sok mindent akarnak, most még megsimogatják a kutyus buksiját, de nemsokára már végre akarják majd hajtatni a mindenféle rossz dolgokat, amiket a jelenlegi kormány nem csinálna meg.
Nagyjából ennyi szót szánt nagyon érintőlegesen a hazai helyzetre (bár két nappal ezelőtt még sokkal direktebb módon és karcosabban fogalmazta meg ugyanezt a színpadról), aztán visszakanyarodott az új gazdaságpolitikához, ami függ attól, hogy Trump lesz-e az amerikai elnök, és ezzel lezárul-e az orosz-ukrán háború. Ha nem, nekünk is többet kell költenünk katonai kiadásokra.
Kicsit méltatta a 2019-ig tartó gazdasági felívelést, majd beígérte, hogy 2025-ben fantasztikus eredmények jönnek. A bértárgyalásokról ugyanazt mondta, mint korábban: a kormány nem állapítja meg a béreket, a tárgyalások jól haladnak, lesz egymilliós átlagbér. Valamikor a jövőben.
Mi szükség a nemzeti konzultációra? – hangzott el a „kérdés” már nagyon a vége felé.
Mert Brüsszelben küzdelem lesz, ehhez pedig kell a magyarok megerősítése – mondta Orbán.
Végezetül még volt egy „kérdés” a migrációról, de azon túl, hogy a brüsszeli migrációs paktum rossz, a Fidesz meg még a Mi Hazánkkal sem volt elegen, hogy ennek ellentartson, nem sok derült ki róla. Bár Orbán szerint
majd a Tanácsban, ahol én vagyok, sikeresebbek leszünk.