Sajtótájékoztatón jelentette be Karácsony Gergely főpolgármester, hogy a Fővárosi Közgyűlés jövő héten esedékes következő ülésére azt javasolja a közgyűlés tagjainak, hogy fogadják el a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) és a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) felkérését arra, hogy a fővárosi önkormányzat vegyen részt „egy majdani budapesti olimpia megrendezésére irányuló gondolkodásban”.
Ahogy azt tegnap mi is megírtuk: csütörtökön közös tájékozódásra és döntés-előkészítő együttműködésre kérte fel Budapest Főváros Önkormányzatát a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) és a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB), Karácsony pedig rögvest a Fővárosi Közgyűlés elé terjesztette a felkérést, egyben meghívta a közgyűlés ülésére Gyulay Zsoltot, a MOB elnökét, valamint Szabó Lászlót, az MPB elnökét.
A főpolgármester ma azt javasolta a fővárosi frakcióknak, hogy a meghívást jó lenne elfogadni, a frakcióvezetőknek pedig azt, hogy üljenek le az olimpiai bizottságokkal,
és vizsgálják meg annak a lehetőségét, hogy tudnak-e közös álláspontot kialakítani.
Karácsony szerint ez az első lépés, ezután kell leülni a kormánnyal, és miután összeáll a koncepció, „a budapestiek döntése is szükséges”.
A lényeg – hangsúlyozta Karácsony -: a következő ülésen nem arról kell dönteni, hogy akar-e olimpiát a főváros vagy sem, hanem hogy akar-e tárgyalni a MOB-bal vagy sem. Hozzátette, hogy a MOB és a MPB nyitottságára „nyitottsággal kell válaszolni”.
Kiemelte, hogy a sportinfrastruktúra „már most alkalmas arra, hogy Budapest nyári olimpiát rendezzen”, ezért túl sokat már nem kéne költeni ilyen irányú fejlesztésre, viszont erős feltételként szabta, hogy a lakhatási válság kezelése érdekében a szükséges beruházások (az olimpiai falut emelte ki) az utóhasznosítás során kollégiumi vagy bérlakásfejlesztésbe forgathatók legyenek.
És a korábbi évek tapasztalatai alapján kiemelte azt is, hogy az állam és Budapest közti kapcsolatot is „újra kell gombolni”.
„Nincs értelme olimpiáról beszélni, ha az állam és a főváros viszonya olyan marad, amilyen most” – fogalmazott.
Háttér
Már júniusban pletykáltak arról, hogy a háttérben újraindulhattak az olimpiarendezésről szóló tárgyalások, és létrejöhet egy olyan alku, amiben Budapest ellenzéki vezetése támogatna egy új olimpiai pályázatot, cserébe a város infrastrukturális projektjei pénzügyi támogatásáért cserébe. Ez abból a szempontból nem meglepő, hogy Karácsony Gergely már tavaly is beszélt arról, hogy bizonyos feltételekkel nyitott a tárgyalásokra. „Hogyha az állam épít két metrót, akkor velem lehet beszélgetni az olimpiáról” – mondta tavaly az ATV-nek. Amikor pedig a partizános vitájában került elő az olimpia ügye, Karácsony akkor sem zárkózott el, de azt mondta, mindenképpen népszavazást kell tartani az ügyben: „A mai, magyar Budapest problémáitól fényévekre van az a kérdés, hogy akarunk-e olimpiát rendezni. Egy dolgot tudok mondani: ha ilyen szándék van, akkor arról a budapestieknek kell elsősorban döntenie. Magyarán, a budapestieknek mindenképpen egy népszavazással kell döntenie. […] De nem gondolom, hogy ez a felvetés most aktuális.”
Majd miután Orbán Viktor augusztusban arról beszélt, hogy ha akarjuk, el tudjuk hozni a 2036-os olimpiát, Karácsony még aznap bejelentette, támogatja, hogy 2036-ban Budapest olimpiát rendezzen. Szerinte ennek az a feltétele, hogy az állam elvégezze azokat a beruházásokat, amiket neki kell elvégezni, a másik, hogy a főváros visszakapja azokat a forrásokat, amikkel a saját fejlesztéseit meg tudja csinálni.
A következő nyári játékok helyszínei 2032-ig már ki vannak osztva. Fürjes Balázs, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság magyar tagja áprilisban azt mondta, könnyen előfordulhat, hogy a következő európai olimpiára 16 vagy akár 20 évet kell várni. A Vsquare szerint Magyarország a 2036-os, vagy a 2040-es olimpia megrendezésére pályázna, bár a korábbi időpontot valószínűleg egy ázsiai ország kapja meg. Emlékeztetnek arra is, hogy a Fővárosi Közgyűlésben ősztől a Tisza Pártnak lesz a legnagyobb frakciója, Magyar Péter pedig bűnnek tartja, hogy 2017-ben a Momentum a népszavazási kezdeményezésével megakadályozta a magyar pályázat beadását.
Tegnap a MOB és a MPB meghívására és Karácsony reakciójára a Momentum azzal reagált, hogy nem a MOB-nak, nem a fővárosi közgyűlésnek, hanem népszavazásnak kell döntenie az olimpiarendezésről. „Előbb egy normális hétköznapot rendezzünk, addig szó sem lehet olimpiáról” – írták.
A mai sajtótájékoztatót itt lehet megtekinteni: