A Nemzetközösség (a Commonwealth, vagyis a túlnyomórészt a Brit Birodalomból kialakult független államok 1949 óta működő szervezete) kormányfői a BBC beszámolója szerint arra készülnek, hogy „dacolva” az Egyesült Királysággal megállapodjanak a transzatlanti rabszolga-kereskedelemért való pénzbeli jóvátételről, miután Nagy-Britannia volt a világ legnagyobb rabszolga-kereskedő országa.
Diplomáciai források szerint tisztviselők tárgyalásokat folytatnak egy megállapodásról, hogy „érdemi beszélgetést” kezdjenek a kérdésről és arról, hogy az Egyesült Királyságnak több milliárd fontnyi jóvátételi tartozása lehet.
Rachel Reeves pénzügyminiszter azt mondta, az Egyesült Királyság „nem fog fizetni” jóvátételt a rabszolga-kereskedelem miatt. Hozzátette, megérti, hogy a Nemzetközösség vezetői miért támasztanak ilyen követeléseket, de szerinte ez nem olyan, amire az Egyesült Királyság kormányának kötelezettséget kéne vállalnia.
Keir Starmer brit miniszterelnök is hasonló állásponton van, legalábbis azt mondta, a múltbeli kérdések helyett inkább a jelenlegi kihívásokról, különösen az éghajlatváltozásról szeretne beszélni. „Természetesen a rabszolga-kereskedelem és gyakorlata mindenki számára borzalmas, ez nem kérdés. De azt hiszem, az én szemszögemből nézve… inkább felhajtom az ingujjamat, és dolgozom a jelenlegi, jövőbe mutató kihívásokon.”
Később a BBC-nek adott interjújában is megismételte mindezt, és elmondta, nem fognak jóvátételt fizetni, és „megérti”, miért követelik ezt, „de a kormány nem fog ilyesmit tenni”.