A szervezet a vasat a hemoglobin, az oxigént az egész testben szállító fehérje előállításához használja. Ha valakinek nincs elég vasa, nem tud megfelelő hemoglobint előállítani, ami megfoszthatja a test sejtjeit az oxigénforrástól. Ez légszomjhoz vezet, gyengeséget és megnövekedett pulzusszámot okozhat. A vaspótlás általában megoldja a vashiányt, mellette pedig az orvos javasolhat folsav- és B12-kiegészítőket is.
Alacsony vasszint
A terhesség alatt a kismama vérmennyisége folyamatosan növekszik: a legtöbb esetben a harmadik trimeszterre 45 százalékos¹ növekedésre lehet számítani. A vér térfogatának növekedésével azonban nem azonos mértékben nő a vörösvérsejtek száma, ami a keringő vér hígulásához vezet, így az nem tud elegendő mennyiségű oxigént szállítani az anya és a magzat számára. Várandóssági vashiányról beszélhetünk, ami azt jelenti, hogy az anyának több vasra² van szüksége.
A súlyosan alacsony vasszint vagy a krónikusan alacsony vasszint vashiányos vérszegénységhez³ vezethet, ám az enyhe vérszegénység viszonylag normális a terhesség alatt. Ez vagy kisebb tüneteket okozhat, vagy egyáltalán nem okoz tüneteket. A súlyosabb vérszegénység azonban megnehezítheti a terhességet és veszélyeztetheti a kismama egészségét.
A vashiány jelei
A terhesség idején tapasztalt egyes tünetek sok esetben hasonlítanak a vashiányos tünetekhez, ezért előfordul, hogy a várandós anya nem is tud róla, hogy vashiányos, és ez csak akkor derül ki, amikor vérvizsgálatot végeznek a terhesség során.
A terhesség alatti vérszegénység, vashiány vagy mindkettő jelei a következők4:
alacsony energiaszint,
gyengeség,
általános fáradtság,
légszomj,
fáradtságérzet a mindennapi tevékenységek után,
a bőr sápadtsága (különösen a körömágyak és a belső szemhéjak esetében).
A terhesség és a vashiány
Minden terhességnél fennáll a vashiány kockázata, mivel a terhesség egy alapvetően vashiányra hajlamosító állapot.5 Egy 2020-as, terhes nők körében végzett vizsgálat megállapította6, hogy a vashiányos vérszegénység aránya a terhesség előrehaladtával nő. Ennek oka, hogy terhesség idején a magzat vérellátását is az anyai szervezet biztosítja. Ehhez több vörösvérsejt és több oxigénszállító molekula, azaz hemoglobin szükséges – a hemoglobinban pedig vas is található.
A terhesség során különösen azok számíthatnak vashiányra, akikre a következők jellemzőek7:
korábban erős vérzésük volt, beleértve a menstruációt is,
ha két terhesség közel volt egymáshoz, általában 18 hónapon belül8,
nem esznek elég vastartalmú ételeket,
vegetáriánusok vagy vegánok9,
egynél több gyermekkel várandósok,
súlyos hányást tapasztalnak.
Lehetséges szövődmények
Vérszegénységgel vagy anélkül, az alacsony vasszint miatt a várandós nő kimerültnek és folyton fáradtnak érezheti magát. Ez megnehezítheti a testmozgást, a mindennapokat, akár a terhesség egészégességére nézve fontos döntések meghozatalát. Akiknek a terhesség alatt vashiányuk van, a szülés után is tapasztalhatják ezeket a tüneteket: a szülés utáni időszakban a vashiány fokozhatja az újszülött gondozásával amúgy is együtt járó fáradtságot.
A vashiány – amellett, hogy a tünetek megnehezítik a terhességet és a szülés utáni időszakot – közvetve kihathat a baba méhen belüli súlygyarapodására, szerveinek fejlődésére is, hiszen ezekhez elengedhetetlen a megfelelő vér- és oxigénellátottság.
Ha az anyának alacsony vasszintre utaló tünetei vannak, az orvos dönthet úgy, hogy több vizsgálatot is elrendel. A teljes vérképből gyorsan kiderül a vörösvérsejtszám és a hemoglobinszint, a ferritin vizsgálata pedig a legpontosabb módja a vashiány kimutatásának. Ha igazolódik a vashiány, az orvos vas tartalmú készítményt ír elő a kezelésére. Ugyanakkor bizonyos ételekkel10 is támogathatjuk a terhesség alatt a vasbevitelt:
baromfihúsok,
hal,
sovány vörös húsok,
bab,
diófélék és magvak,
sötét leveles zöldségek,
teljes értékű gabonafélék,
tojás,
gyümölcsök, mint pl. a banán és a dinnye.
Az állati eredetű vasforrások könnyebben szívódnak fel. Ha a vas növényi forrásból származik, érdemes magas C-vitamin-tartalmú élelmiszerekkel, például paradicsomlével vagy naranccsal párosítani, hogy elősegítsük a vas felszívódását.
A babatervezés időszakában a vitaminok és a nyomelemek tudatos bevitele mellett, minden leendő kismamának érdemes a szervezetének vasraktárait is feltölteni. Így fedezhető a megnövekedett igény és megelőzhető a vashiány.
A cikk megjelenését a Richter Gedeon Nyrt. támogatta.
Document ID: KEDP/DAFMH2, Lezárás dátuma: 2024.10.24
Források:
1/https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3982119/
2/https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5954959/
3/https://www.medicalnewstoday.com/articles/318096
4/https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499994
5/https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7477519/
6/https://bmcpregnancychildbirth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12884-020-03359-z
7/https://www.hematology.org/education/patients/anemia/pregnancy#:~:text=Your%20body%20goes%20through%20significant,body%20needs%20to%20make%20hemoglobin.
8/https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK379991/
9/https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448204/#:~:text=Heme%20iron%2C%20derived%20from%20hemoglobin,and%20is%20less%20well%20absorbed.
10/https://www.healthline.com/nutrition/13-foods-to-eat-when-pregnant
The post A terhesség során a vashiány a legtöbb kismamát érinti first appeared on nlc.