Az utóbbi időben elharapóztak az SMS-ben elkövetett csalások. A módszer nem új, de mégis ma is sokan megijednek egy hivatalosnak tűnő felszólítástól. Újabban már a hatóságok nevében keresik meg (például bírságról szóló üzenetet küldenek) azokat, akiknek a telefonszámát és e-mailcímét egy adathalászat során megszerezték.
A rendőrség most összeszedte, hogyan szűrhetjük ki a csalókat, mire érdemes odafigyelni, ha egy ismeretlen számról vagy e-mailcímről érkező üzenetet kapunk.
Nincs megszólítás, csupán annyi, hogy „Rendőrség:…”. Egy hivatalos értesítésben minimum annyi állna, hogy „Üdvözöljük!”.
A csaló SMS-ek nagy része hibás magyarsággal íródik, rögtön legyen gyanús, ha feltűnő helyesírási hibákat látunk benne.
Azt gondolhatjuk, hogy ha a küldő ismeri a számunkat, azt komolyan kell venni. Nem! Ugyanis véletlenszerűen küldik ezeket az SMS-eket, vagy pedig megvásárolt adatbázisok alapján.
Mindig nézzük meg a küldő számát! Ha nem magyar szolgáltatótól érkezik, akkor biztos csaló. Ha mégis magyar a küldő száma, akkor utána lehet nézni online vagy telefonos tudakozóban.
Az üzenetben szereplő hivatkozásnál mindig nézzük meg az átirányítási címet! Ha nem .hu a végződés, hanem például hu-com, szinte biztos, hogy csaló küldte.
Ha rákattintunk az SMS-ben szereplő hivatkozásra, akkor átirányítanak minket egy oldalra, amin az adataink megadását kérik. Ha megtesszük, már el is lopták. Vagy a linkre kattintva rögtön letöltünk egy rosszindulatú programot a telefonunkra, amivel átvehetik az irányítást.
A rendőrség azt is kiemelte, hogy ők sosem küldenek felszólítást SMS-ben. Hivatalos ügyben kizárólag ajánlott levélben vagy az Ügyfélkapun kommunikálnak.
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock
The post Ne dőlj be az ilyen SMS-nek! Csúnyán átverhetnek first appeared on nlc.