A köznyelvben szociopátiaként is említett antiszociális személyiségzavar (ASPD) olyan komplex, mentális állapot, amire az empátia és a mások iránti törődés hiánya jellemző. Az ASPD által érintett emberek nemigen éreznek bűntudatot, kihasználnak másokat, amivel saját maguk és környezetük életminőségére egyaránt hatást gyakorolnak. A megfelelő terápia kiválasztásához először a szociopata személy betegségének okait és következményeit kell felmérni – írja a Psychology Today.
A férfiaknál, a viselkedési problémás gyerekeknél,
illetve a rendezetlen családokban felnövőknél jóval nagyobb eséllyel alakulhat ki ASPD, aminek eleve több fajtája is lehet. A funkcionális szociopaták társadalmi sikereket érhetnek el, mivel megnyerő viselkedésük illetve intelligenciájuk révén inkább manipulálásra, semmint az erőszakra hajlamosak. Az „alacsonyabb szinten funkcionálók” gyakran kerülnek bajba a társadalmi normák betartása terén, mert nemritkán erőszakosak, akik
hirtelen döntéseik miatt bajba is keverednek.
Az ASPD kezelése azért is nehéz mert az érintettek gyakran nem ismerik fel problémájukat. A határok meghúzása, támogatás keresése és az oktatás fontos lépések az érintettek és környezetük védelmében. Az ASPD-s emberek képesek szeretni a családtagjaikat, de nehezen alakítanak ki mély kapcsolatokat másokkal.
A mások iránti empátia hiánya
Indulat vezérelt viselkedés
Fenyegetés vagy agresszió révén befolyásolás
Manipuláció Intelligenciával vagy karizmával
Tanulásra való képtelenség a hibákból vagy büntetésből
Hazugság személyes haszonszerzés céljából
Hajlam fizikai erőszakra és verekedésre
Felületes kapcsolatok
Vagyon elleni bűncselekmények
Öngyilkossági szándékkal való manipuláció
Visszaélés függőséget okozó szerekkel
Gondok a mindennapi életvitellel
The post Ezekből a jelekből sejthető, hogy szociopatával hozott össze a sors first appeared on nlc.