Komoly változtatásokat tervez több kerület is az autók számának csökkentése érdekében.
Felülvizsgálja a parkolási engedélyeket a XIII. kerület, miután felismerte, hogy főleg a belvárosias területeken a rendelkezésre álló hely sokszorosát osztották ki ingyenes parkolóként – írja a Járda a gyalogosoké oldal. Még 2021-ben a rendelkezésre álló parkolók 130 százalékára adtak ki engedélyt a kerületben. Az új rendszer a következőképpen nézne ki:
A lakásonkénti első autóra évi 30 000 forint az ‘A’ zónában, évi 22 500 forint a ‘B’ zónában, évi 15 000 forint pedig a ‘C’ zónában. A második autóra igényelt parkolási engedély díja nem változik a jelenlegihez képest, marad a az óránkénti várakozási díj kétszázszorosa. A 2024. december 1. után használatbavételi engedélyt kapott ingatlanokhoz, mivel ezekhez előírás szerint kötelezően tartozik lakásonként legalább 1 saját kocsibeálló telken belül, az ‘A’ zónában évi 120 000 forint, a ‘B’ zónában évi 90 000 forint, a ‘C’ zónában évi 60 000 forint lesz az engedély ára.
A fizetendő díjakból 50 százalékos kedvezményt kapnak majd a nagycsaládosok és nyugdíjasok, és 100 százalékos kedvezményt a tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos személy felügyeletét ellátók.
Szigorítanak Erzsébetvárosban is
Niedermüller Péter, Erzsébetváros polgármestere még csütörtökön tette közzé a Facebook-oldalán, hogy a kerület az elmúlt években megtelt – vette észre a hvg.hu. „Jóval több a hivatalosan bejelentett autó, mint a parkolóhely – az összes közterületünk 19-20 százalékán autó áll –, közben pedig minden erőfeszítésünk ellenére mindössze 6 százalék a zöldfelületek aránya. A közterületeinket elfoglaló autók jelentős része szinte ingyen használja ezeket a tereket, az önkormányzat pedig – legalábbis eddig – hatalmas összeggel támogatta ezt” – írta Niedermüller.
Elmondása alapján 7203 parkolóhely van a kerületben, és idén 9450 (az intézményekkel, cégekkel együtt 10 814) lakossági várakozási engedély került kiadásra. Niedermüller szerint ezt a két számot muszáj közelíteni egymáshoz. A változások után az autósok továbbra is részesülnek majd kedvezményben, viszont akik többet használnak a közterületből, azok nagyobb összeget fognak fizetni. Az intézmények esetében pedig 10 autóig 48 ezer forint lesz a várakozási hozzájárulás díja, minden további autó esetében pedig 150 ezer forint.
Ferencvárosban is hozzányúlnak a rendszerhez
Baranyi Krisztina, ferencvárosi polgármester szerint a IX. kerület is ugyanilyen gondokkal küzd, ezt már a Járda a gyalogosoké oldalára hivatkozva írta meg a hvg. Ferencváros fizetős övezeteiben a 2023. december 31-i adatok szerint 8273 parkolóhely volt, a kiadott parkolási engedélyek száma viszont jóval több, 9861 volt, és ez így szerinte „nem fenntartható”. Az előterjesztés szerint
lakásonként az első autóra egységesen 20 000 forint éves díjat kell majd fizetni, de ebből a 65 év felettiek, a nyugdíjasok, valamint a nagycsaládosok 50 százalékos kedvezményt kapnának; a második autóra nem jár többé kedvezmény, így a várakozási engedély éves díja az adott övezetbe tartozó óránkénti parkolási díj 250-szerese.
A második autó esetében így fognak kinézni az éves díjak:
D övezet és övezeten kívüli: 50 000 forint C övezet: 75 000 forint B övezet: 112 500 forint A övezet: 150 000 forint
A javaslatról még októberben szavazhat a ferencvárosi képviselő testület.