Biztos vagy benne, hogy nem vagy várandós, mégsem jött még meg a menstruációd, pedig már nagyon várnád? Olvass tovább, mondjuk, milyen okok álhatnak a késő menszesz hátterében.
Stressz
A krónikus stressz felboríthatja a hormonokat, megváltoztathatja a napi rutinod, és még az agyad menstruáció szabályozásáért felelős részét is befolyásolhatja: a hipotalamuszt. Ha úgy gondolod, hogy a stressz felborítja a menstruációdat, próbálj meg relaxációs technikákat elsajátítani, életmódot váltani. A krónikus stressz más egészségügyi problémáidra is hatással lehet, ezért fontos, hogy ne ignoráld, hanem kezeld. Ha egyedül nem megy, szakember segítségével.
Testsúlyváltozás
A hirtelen súlyvesztés vagy -gyarapodás szintén hatással lehet a menstruációra. Ha túl sokat fogysz, nemcsak rendszertelenné válhat a menszeszed, de teljes mértékben meg is szűnhet, mivel nincs elég zsír a szervezetedben, ami megállíthatja az ovulációt. Ha olyan extrém sportokban is részt veszel, mint például a maratonon, szintén tapasztalhatsz cikluszavarokat. Ugyanez igaz az elhízásra: a kóros elhízás túl sok ösztrogént termel, ami szintén rendszertelenné teheti, vagy beszüntetheti a menstruációt.
PCOS
A PCOS, avagy policisztás ovárium szindróma egy olyan kondíció, aminek következtében a szervezet több férfi nemi hormont termel, mint nőit. A hormonális egyensúlyhiány miatt a petefészkekben ciszták képződnek, ami pedig szabálytalanná teheti az ovulációt, vagy teljesen leállíthatja azt.
Fogamzásgátló
Változást tapasztalhatsz a ciklusodban, ha elkezded, vagy abbahagyod a hormonális fogamzásgátló szedését. A fogamzásgátló tabletták ösztrogén és progesztin hormonokat tartalmaznak, amelyek megakadályozzák a petefészkek petesejt felszabadítását. Akár 3 hónapig is eltarthat, amíg a ciklus ismét egyenletessé válik, miután abbahagyod a tabletta szedését.
The post 4 ok, amiért késhet a menstruációd first appeared on nlc.