A 98 HÉV-járműből már az év elején is csak 79 volt forgalomba adható, 12 állt javítás alatt, hét pedig csak várt erre, mivel a koros járműveket hatévente fővizsgára kell küldeni, csakhogy ezek a szűkös javítókapacitások miatt torlódnak. Pedig az idén 20, jövőre 25 fővizsgát kellene lebonyolítani, így a most bejelentett 5 jármű után, jövőre újabb 7 eshet ki a forgalomból – idézi a Népszava Feld Mártont, a Magyar Közlekedési Klub elnökségi tagját.
Ráadásul a napokban derült ki, hogy az Orbán-kormány frissen elfogadott közlekedési stratégiájában 2035-ig egyetlen fillért sem szánnak a napi 135–170 ezer embert szállító HÉV-vonalak fejlesztésére. A lap felidézi, hogy Lázár János építési és közlekedési miniszter ugyan a bérletalku részeként elérte, hogy az állami HÉV-járműbeszerzés helyet cseréljen fővárosi önkormányzat közlekedési projektjeivel. Így a CAF villamosokat az akkori egyezség szerint a helyreállítási alapból (RRF) finanszíroznák az IKOP helyett. Utóbbi ugyanis hosszabb ideig, 2029-ig használható fel, így lenne idő a HÉV-jármű tenderre. Csakhogy Hegyi Zsolt, a MÁV vezérigazgatója most elismerte, hogy a kormány addig sem jutott el, hogy véglegesítse az IKOP listát, márpedig egy ilyen volumenű járműbeszerzés alsó hangon 3–4 év.
„Az IKOP monitoring bizottság legutóbbi ülésén 12 jármű beszerzéséről volt szó, amelyek darabja a felvázolt műszaki paraméterek alapján 7 milliárd forint” – közölte Feld Márton. A HÉV-üzem jelenlegi menetrendjéhez igazodó 80–90 járműből álló flotta esetén ez 560–630 milliárd forintos költség. Erre jönne rá az infrastruktúra felújításának sok milliárdos költsége. Hegyi Zsolt szerint egyelőre két dolgot tehetnek: csúcsra járatják a karbantartást, illetve megpróbálnak használt járművekhez jutni. A vasúti járművek esetében azonban ez sokkal bonyolultabb, mint a buszágazatban – írja a Népszava.
The post Bőven 500 milliárd fölé kúszhat a HÉV-járműpark megújítása first appeared on 24.hu.