Kedden közölte az augusztusi ipari termelésről szóló második, részletes tájékoztatóját a KSH. A statisztikai hivatal nem változtatott az első jelentésben közzétett főbb adatokon: a magyar ipar a tavaly augusztusinál a nyers adatok szerint 9,5 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 4,1 százalékkal rosszabbul teljesített idén (a nagy különbség abból fakad, hogy idén augusztusban kettővel kevesebb munkanap volt).
Ezzel a hanyatlással a magyar ipar a 2021. szeptemberi szintre esett vissza: a hosszabb távú statisztikában, amiben a 2001-es éves átlag számít 100 százaléknak, augusztus végén 96,1 százalékon álltunk. Vagyis három év alatt a magyar ipar teljesítménye mínusz 3,9 százalék volt.
A júliusihoz képest 0,5 százalékkal volt alacsonyabb az ipari termelés, ez az idei harmadik legrosszabb havi változás.
A KSH jelentése szerint „a feldolgozóipari alágak közül háromban nőtt, tízben visszaesett a termelés” éves összevetésben. Ami aggasztó, az az, hogy a magyar gazdaságot leginkább meghatározó szektorok mindegyikében csúnyán visszaesett a termelés és az értékesítés is.
A legnagyobb súlyú járműgyártás teljesítménye 12,4 százalékkal visszaesett a tavalyi augusztusihoz képest,
és miután tavaly augusztusban csak 4,6 százalékkal nőtt, ez azt jelenti, hogy a 2022. augusztusinak csak 91,6 százalékán volt.
Az akkugyártás újabb 24 százalékos éves visszaesést produkált, igaz, ebben a szektorban tavaly még 39 százalékos volt a bővülés, így a két évvel ezelőttinél 5,6 százalékkal jobb teljesítményt nyújtottak az aksigyárak.
Se gyártás, se eladás, se megrendelés
A termeléssel együtt az értékesítés is csúnya mélyrepülésben van.
Az ipari export volumene 6,3 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál, a belföldi értékesítés 7,3 százalékkal csökkent.
A feldolgozóipari exportértékesítés majdnem egyharmadát jelentő járműgyártás kivitele 14 százalékkal, a villamosberendezés-gyártásé (ide tartoznak az aksigyárak is) 11,3 százalékkal esett vissza.
További aggasztó jelek a KSH jelentéséből:
augusztusban Magyarország minden régiójában csökkent az ipari termelés éves alapon. A legnagyobb mértékű, 14,7 százalékos visszaesést Pest régióban, a legkisebb, 3,8 százalékosat a Dél-Dunántúlon regisztrálták; pocsékul alakulnak a kilátások is, hiszen a KSH megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 10,9 százalékkal visszaesett 2023 augusztusához mérten. Itt már nem az exporttal van a nagyobb baj: az új belföldi rendelések 14,5, az új exportrendelések 10,2 százalékkal csökkentek, mindezekből is fakadóan az összes rendelésállomány augusztus végén 26 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól (tavaly augusztusban még plusz 3,5 százalékon volt éves összevetésben).