A NASA adatai alapján jelentősen csökkent annak az esélye, hogy a tavaly év végén felfedezett, 2024 YR4 jelű kisbolygó 2032 decemberében a Földbe csapódjon. Mint ismeretes, a 40–90 méter átmérőjű égitest észlelését követően a potenciálisan legveszélyesebb aszteroidának számított, múlt héten egyes becslések még 3,1 százalékos esélyt adtak ütközésére.
Egy kisbolygó esetén ez meglehetően magas értéknek számít, az égitest napokig vezette a NASA Jet Propulsion Laboratory Föld-közeli objektumokkal foglalkozó központjának vonatkozó listáját. Azóta ugyanakkor az adatok további elemzése révén jelentősen mérséklődött a kockázat, a listán a 2024 YR4 immár csak a hetedik helyen áll.
Fontos hozzátenni, hogy a pályabecslések még változhatnak az elkövetkező időszakban, valószínűleg a veszély egyre inkább le fog csökkenni.
Amennyiben az objektum mégis becsapódna, nem idézne elő globális katasztrófát, regionális szinten viszont jelentős pusztítással járna – hasonlóan, mint a bő száz évvel ezelőtti tunguszkai esemény. A korai észlelésnek és a precíz pályaszámításoknak köszönhetően természetesen bőven lenne idő az érintett terület kiürítésére.
Bár a 2024 YR4 minden jel szerint elkerül minket, felfedezése és megfigyelése megerősíti, hogy mennyire fontos a Föld-közeli objektumok detektálása és nyomon követése, valamint a vonatkozó technológia fejlesztése.
The post Szinte biztos, hogy elkerül minket a 2024 YR4 jelű aszteroida first appeared on 24.hu.