A H5N1-ről régóta ismert, hogy a vad- és házimacskákat is képes megbetegíteni. Nem véletlen tehát, hogy 2022 májusa óta az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma több tucat H5N1-fertőzést regisztrált vadon élő és házimacskafélékben országszerte. A közelmúltban arról is érkeztek jelentések, miszerint néhány házimacska a szennyezett állateledel miatt betegedett meg.
Egy új jelentés szerint azonban két, „szigorúan beltéren tartott” macska két különálló michigani háztartásban is elkapta a H5N1-et, aminek következtében mindkét kisállat elpusztult. Mivel a macskák nem jártak a szabadban, és más kitettségről sem lehet tudni, az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) álláspontja szerint lehetséges, hogy a macskák gazdáiktól kapták el a betegséget – írja a Live Science.
Az eseteket február 20-án, a Morbidity and Mortality Weekly Report (MMWR) szaklapban részletezték. Az első eset kapcsán azt írják, hogy a macska 2024 májusában betegedett meg. Az 5 éves nőstény jószág kezdetben étvágytalan volt, majd zavartnak és letörtnek tűnt. Ezt realizálva a gazdája a Michigan Állami Egyetem (MSU) Állatorvosi Központjába vitte, ahol fejlett kezeléseket kapott, de a betegség gyors progressziója miatt el kellett altatni a macskát.
Ekkoriban több michigani tehenészetből is jelentettek madárinfluenzát, ahol egyébként a macska gazdája is dolgozott, bár nem közvetlenül állatokkal. A beteg macska testét az altatás után további vizsgálatokra bocsátották, az agyából és orrából vett minták pedig megerősítették a H5N1-fertőzöttséget. A vírusminták ráadásul megegyeztek a helyi szarvasmarhákban keringő vírusok típusával.
Ez a felfedezés szélesebb körű vizsgálatot vont maga után, melynek következtében fény derült egy másik, igencsak hasonló esetre. Az érintett egy 6 hónapos kan cica volt, melyet tulajdonosa szintén az MSU klinikára vitt be, miután azt tapasztalta, hogy az arca felduzzadt, és abbahagyta az evést. A macska a tünetek megjelenése után 24 órán belül elpusztult, az orrváladékából vett minták pedig pozitívak lettek H5N1-re. A kisállat tulajdonosa, aki pasztőrözetlen (nyers) tejet szállított különböző farmokról, elutasította a madárinfluenza-tesztet.
Ilyen volt például a szemirritáció, ami azért érdekes, mert a közelmúltban előforduló, emberi H5N1-fertőzések gyakran jártak szemet érintő tünetekkel, például kötőhártya-gyulladással. A férfi hozzátette, hogy nem viselt védőfelszerelést a nyerstej szállítása során, így sokszor csöppent a ruházatára, az arcára és akár a szemére is a tejből, amellyel könnyedén érintkezhetett a macska is.
The post Ilyen még nem volt: ember fertőzött macskát H5N1-gyel first appeared on 24.hu.