Készek vagyunk arra, hogy bárkivel együttműködjünk
– mondta Alice Weidel az német AfD társvezetője röviddel azután, hogy az exit pollok alapján kiderült1: a szélsőjobboldali párt beváltotta az előrejelzéseket, és megduplázta a 2021 választási támogatottságát, amivel a Bundestag második legerősebb pártjává lépett elő.
Weidel szerint az AfD mostantól már néppártnak számít, így a CDU-nak kell majd magyarázkodnia, miért a Szociáldemokrata Párttal (SPD) és a Zöldekkel próbálkozik megvalósítani a programját. Weidelék azt is beígérték, hogy ha nem lesz koalíció, akkor a másik oldal számíthat arra, hogy kemény ellenzékként fognak viselkedni.
Az üzenet annak fényben érdekes, hogy a rekord magas részvételi aránnyal lezajlott vasárnapi németországi választáson egyértelműen büntették a választók a eddigi kormánykoalíció pártjait. Az szociáldemokraták (SPD), a Zöldek és a szabad demokraták (FDP) is jelentősen visszaestek, nagy veszteséget szenvedtek az urnáknál. Olaf Scholz kancellár pártja évtizedes mélyrepülésben van, a támogatottságuk 16 százalék körülire esett vissza a 2021-es 25,7 százalékról.
Az ARD német műsorszolgáltató exit polljai szerint a német választók 82 százaléka volt elégedetlen a jelenlegi „jelzőlámpa” kormánykoalícióval, és mindössze 17 százalékuk mondta azt, hogy elégedett. A legmegbocsátóbbak a zöld szavazók voltak, arányaiban ők adták a legtöbb támogatást a koalíciónak, körülük 45 százalék mondta, hogy elégedett az elmúlt négy év teljesítményével.
Friedrich Merz, a győztes CDU vezetője már az eredmények ismeretében erősítette meg azt, amit korábban is hangoztatott: továbbra sem fog együttműködni az AfD-vel. A kereszténydemokrata politikus annyit közölt, hogy számára egyetlen koalíciós partner lenne a testhez állóbb megoldás a kormányalakításhoz.
Most megpróbálok olyan kormányt alakítani, amely az egész köztársaságot képviseli, és amely az ország problémáit fogja kezelni. … Hogy fog kinézni az a kormány, azt még nem tudjuk. De nem titok, hogy kettő helyett egy koalíciós partnert részesítenének előnyben. Az AfD-vel való koalíció pedig nem vita tárgya. Ezt a támogatóik kezdettől fogva tudták, és mégis rájuk szavaztak
– mondta Merz vasárnap este az ARD német közszolgálati tévének.
A választás éjszakáján azonban egyelőre nem úgy tűnik, hogy Metz reményei teljesülhetnek. Az előrejelzések alapján a végeredménytől függően akár négy pár is szükséges lehet ahhoz, hogy meglegyen egy megfelelő kormányzóképes többség. Így akár a CDU, CSU, SPD és FDP vagy zöldek koalíció is elképzelhető.
A német középpártok számára mindenképp csalódást keltő az eredmény. A CDU-CSU ugyan győzött, de az eredmény náluk is gyengébb lett a vártnál, a tudósítások szerint az SPD-t pedig egyenesen sokkolták az eredmények.
Az biztos, hogy a visszaesés nagyban köszönhető a fiatal szavazóknak, akik tömegesen hagyták ott a hagyományos konzervatív és szocdem tábort.
A Deutsce Welle elemzése szerint az exit pollok azt mutatták, hogy a 18-24 év közötti szavazók negyede a szélsőbaloldali Die Linke, a Baloldal nevű pártra voksolt. Az első szavazók körében még durvább volt az arány, körükben 27 százalék volt a balos támogató, ami messze túltett még a most sikereinek örülő AfD-n is, a szélsőjobboldal ugyanis csak 21 százalékot fogott meg közülük. A fiatalok emelték a bejutási küszöbre Baloldali Pártból alakult új baloldali populista Sahra Wagenknecht Szövetséget (BSW) is.
The post Az AfD együttműködést kínált a győztes kereszténydemokratáknak, és nem lesz könnyű nemet mondani first appeared on 24.hu.