Papp Bojána nagysikerű Börtönrap című dokumentumfilme után, Oláh Kata jelentkezik újabb filmmel a Jeti Moziban. Oláh Kata többszörösen díjazott, egészestés dokumentumfilmje, a Digitális nomádom, most egy rövid dokumentumfilmmel is kiegészül a Jeti Mozi kínálatában.
A Mignon egy rendkívül cuki, szórakoztató és mégis megható film. A történet Proust madleine süteményillatából kibontakozó emlékképekhez hasonlóan, a mignon süteményből indul ki és teszi érthetővé mi az összefüggés a főszereplők, az evés és a tánc között. Nagyon ajánlom azoknak, akik szeretik az időseket. A film vasárnap este lesz látható a 444-en és a 444 Youtube csatornáján.
A történet
Marika 82 éves. Apró, törékeny, özvegy asszony. Két szenvedélye van, a tánc és a sütemények. Jánossal 20 éve találkozott egy táncos esten, ahol a férfi nemcsak a parketten varázsolta el, hanem utána minden alkalommal cukrászdába vitte, ahol annyi süteményt ehetett, amennyit csak akart.
A pár kétlaki életet él: ha nincs fellépés, Simontornyán, János házában pihennek, de ha táncra perdülnek – és erre gyakran sor kerül, hiszen a nyugdíjas táncklubok körében óriási népszerűségnek örvendenek –, akkor Marika apró budapesti garzonjában húzzák meg magukat. Marika szívből szereti Jánost, és hálás neki a törődésért, mégis egész nap csak zsörtölődik vele, pedig ő az első ember az életében, aki feltétel nélkül szereti, és minden kívánságát lesi.
Amikor felveheti csillogó ruháját a hozzávaló kopogós cipővel és színpadra lép, minden más megszűnik. Eltűnik a gyerekkora óta cipelt fájdalom, a magány és a kiszolgáltatottság érzése. Csak a tánc marad és egy pillanatra minden tökéletesnek tűnik. Ezekért a pillanatokért él, és János boldogan asszisztál ehhez.
Egy film a gyermekkori traumák hosszú árnyékáról, az öngyógyítás erejéről, a párkapcsolatok bonyolultságáról és az álmok beteljesüléséről.
A Mignon premierje 2019-ben a Budapest International Documentary Festivalon volt, a BIDF-en 2019-ben a legjobb rövid dokumentumfilmnek járó fődíjat nyerte el, a Blue Danube Film Festivalon pedig a zsűri díját zsebelte le. Számos filmfesztiválon vetítették, többek között Szerbiábn, Grúziában, Angliában, Indiában, Hollandiában és Franciaországban.
A rendező
Oláh Kata rendező-producer különböző szerepkörökben, de egész életében a film – és televíziós szakmában dolgozott. Dokumentumfilmjei érzékenyen és mélyrehatóan dolgoznak fel társadalmi témákat, amelyek hazai és nemzetközi filmfesztiválokon is elismerést arattak. 2019-ben a Magyar Filmakadémia legjobb vágó díjával tüntették ki a Rotschild Klári legendái című televíziós dokumentumfilmért. Aki legyőzte az időt – Keleti Ágnes című alkotása 2022-ben elnyerte a FIPRESCI-díjat a CineFesten. Keskeny az út a boldogság felé című filmje pedig 2023-ban a Thessaloniki Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját kapta, majd 2024-ben a Septimius-díjat is elnyerte, számos más rangos elismerés mellett.
Oláh Kata férjével, Csukás Sándor, operatőr-rendezővel alapította a Makabor Stúdió Kft.-t, amelyhez 2018-ban producerként csatlakozott lányuk, Csukás Borbála is. Az elmúlt 15 évben a stúdió számos dokumentum- és fikciós kisjátékfilmet készített, amelyek sikeresen szerepeltek hazai és nemzetközi filmfesztiválokon, jelenleg hat filmjük is megtalálható a Maxon.
Azzal a céllal indítottuk el a 444 aloldalát, a Jeti Mozit a Magyar Dokumentumfilmesek Egyesületével (MADOKE) karöltve, hogy megjelenési felületet biztosítsunk olyan magyar dokumentumfilmeknek, amelyek néhány évvel a megjelenés után általában a fiókban végzik. Ezek legtöbbször díjnyertes, nagy sikerű dokumentumfilmek, azonban nehezen fellelhetők, miután lekerültek a mozivásznakról. A filmek nemcsak a Jeti Moziba, de a 444 Youtube csatornájára is felkerülnek, és ott elérhetők is maradnak. A filmek csak Magyarország területén megtekinthetők.