Egy új tanulmány alapján meteorvasat tartalmazó karkötőket találtak a Częstochowai Múzeum gyűjteményéhez tartozó ősi ékszerek elemzése során – írja a Heritage Daily. A természetben előforduló, az űrből származó fém jelentette a különféle vastartalmú tárgyak alapanyagát a vasmegmunkálás megjelenése előtt.
A szakemberek a Częstochowa-Raków és a Częstochowa-Mirów nevű lelőhelyeken feltárt, a lausitzi kultúrához köthető leleteket vizsgáltak. A tárgyak két, egymástól 6 kilométerre fekvő ősi temetőből kerültek elő.
A lausitzi kultúra egy késő bronzkori, kora vaskori társadalom volt a mai Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Kelet-Németország és Nyugat-Ukrajna területén. A kultúra i. e. 1200 és 800 között létezett.
Albert Jambon, az Université de la Côte d’Azur munkatársa csapatával 26 temetkezési tárgyat elemzett röntgenfluoreszcens spektrometriával és energiadiszperzív pásztázó mikroszkópiával.
Az új eredmények további kérdéseket vetnek fel azzal kapcsolatban, hogy a korabeli mesteremberek miként dolgozták fel a vasat.
A vizsgálatok arra utalnak, hogy egyetlen meteoritot használtak fel, valószínűleg egy korabeli becsapódás maradványait. A jelek szerint nem importról van szó, a helyiek ismerték a vasmegmunkálás módszereit, a vasnak pedig ekkor már nem volt olyan nagy szimbolikus értéke, mint a bronzkorban.
The post Földön kívüli anyagból készültek ezek az ősi ékszerek first appeared on 24.hu.