Kétszeres olimpiai, háromszoros világ-, nyolcszoros Európa- és háromszoros ifjúsági olimpiai bajnok magyar úszó. A 200 méteres pillangóúszás világcsúcstartója (1:50,34) – ezek itt a csupasz tények. De ezek mögött az elképesztő sikerek mögött megannyi munka, dráma és küzdelem van.
Milák Kristóf 2018-ban (MTI Fotó: Szigetváry Zsolt)
A budapesti születésű sportoló 18 évesen lett ifjúsági olimpiai bajnok, de három évvel később már a „nagyok” között bizonyította be, hogy óriási tehetség. De nem az úszás volt az első sporttág, amit kipróbált.
Az oviban a focipályán rúgta a bőrt, és csak iskolásként vetette bele magát a medencébe. „Édesanyám megkérdezte, szeretnék-e megtanulni úszni, én meg igennel válaszoltam. Egerszegi Kláránál, a Mazsola tanuszodában kezdtem, hatéves koromban. Lementem és ottragadtam”- mondta az Érd Most! lapnak korábban.
Hamar kiderült a tehetsége, és magántanulóként folytatta az iskolát, annak érdekében, hogy az úszásra tudja fókuszálni. Edzés és versenyeken tették ki a hétköznapjait, már egészen fiatalkorától kezdve, és a korábban említett munka és küzdelem meghozta az eredményét, mivel 2017-ben már Junior világbajnok és Ifjúsági-Európa bajnok lett.
„Édesanyám világéletében ápolónő volt, édesapám pedig vagyonőr. Mikor kisebb voltam, mindig eljöttek a versenyeimre, és mostanság is ott vannak a fontosabb hazai megmérettetéseken…Rengetegszer kikérem a véleményüket, legyen szó szponzorációról, vagy ha valamit alá kell írnom.”
A győztes Milák Kristóf a férfi 200 méteres pillangóúszás döntője után a világméretű koronavírus-járvány miatt 2021-re halasztott 2020-as tokiói nyári olimpián a Tokiói Vizesközpontban 2021. július 28-án. A magyar úszó új olimpiai csúccsal, 1:51.25 perccel nyert. (MTI/Kovács Tamás)
Példakép nélküli motiváció
Kristóf egy beszélgetésben kiemelte, hogy nincsenek példaképei, de mindenki eredményét, és a sok beletett munkát elismeri. Ő viszont máshogyan motiválja magát, és tulajdonképpen a szüleinek köszönhet mindent, sokat támogatták. „Sok áldozatot hoztak értem. Tárnokon nincs uszoda, Érden is csak 2013 óta, ezért kezdetben édesanyám naponta kétszer ingázott velem Tárnok és Százhalombatta között, hogy edzésre járhassak. Hajnalban és délután is vitt.” Azt is hozzátette, hogy nem kezd idejekorán rágörcsölni egy-egy versenyre. „Én mindig az előttem lévő feladatra koncentrálok….A versenyen pedig kizárólag magamra koncentrálok, nem érdekel más, kizárok mindenkit a fejemből.” – mondta a 24.hu-nak még 2017-ben.
Mondhatni, hogy kamasz volt, amikor nagyobb sikereket kezdett elérni, miközben a korosztálya többi tagja a telefont nyomkodva, a közösségi oldalakat nézegette. „Engem nem vonz ez a világ, meg időm sincs nagyon rá. Nem így gyűjtöm a lájkokat…Most a verseny után rengetegen üzentek ezt-azt, ezresével jönnek a lájkok, de én az ilyeneket kizárom az életemből, egyszerűen nem foglalkozom velük”. A bullying viszont az ő életéből sem maradt ki, mivel ő volt a legfiatalabb az uszodában a versenyzők között. Persze nem szabad fizikális bántalmazásra gondolni. „A piszkálódások inkább verbális jellegűek voltak. Ha úgy tetszik, „szívattak”. De nem tudtak megtörni…Rég túltettem magam a sérelmeken. Nem nézek vissza, csak előre.” – mondta még 2017-ben.
Milák Kristóf az év férfi sportolója az M4 Sport – Év sportolója gálán a Magyar Állami Operaházban 2023. január 9-én. (MTI/Illyés Tibor)
Párizsi rekordok, elúszott kitüntetés
2021-ben a Tokiói olimpián Kristóf nagy esélyesként állt a rajtkőre. Végül egy aranyat és egy ezüstöt akasztottak a nyakába. Aztán hirtelen, a semmiből bejelentette, hogy leáll az edzésekkel, és nem akar indulni a fukuokai világbajnokságon. Mindenki csak találgatott, de a miértre végül maga Kristóf adta meg a választ egy interjúban. Ebben elmondta, hogy arra van szüksége, hogy kizárjon az életéből minden „felelősséggel járó dolgot”, mert csak meg akarja élni a pillanatot. „Szeretnék egy kicsit magamra koncentrálni, és élvezni azokat a dolgokat, amik érdekelnek, például a gasztronómia.” Milák arra kérte az embereket, hogy ne kezdjenek konspirációkat gyártani, vissza fog térni az uszodába, és vannak még nagy céljai.
És be is tartotta, amit mondott. 2024 februárjában kezdte meg a felkészülést a párizsi olimpiára. És miközben ment a dráma, hogy ki az edzője, mennyit teljesít, hogyan edz…Milák az áprilisi magyar úszóbajnokságon már hat aranyéremmel lett gazdagabb.
Aztán kiderült, hogy az úszócsapattól külön készül az olimpiára, és magára a játékokra is egyedül utazott ki. Hogy mégis minek volt ez, valamint az köszönhető a váltóban sem vállalt szereplést, akkor nem lehetett tudni. Végül egy arany, és egy ezüst lett a mérlege. Így ő lett a magyar úszósport történetében, a harmadik, aki két különböző olimpián is aranyérmet tudott nyerni. Korábban ez csak Egerszegi Krisztinának és Darnyi Tamásnak sikerült. Ezzel együtt sem kapta meg Az év sportolója díjat. Azt ugyanis Kós Hubert kapta.
Milák Kristóf olimpiai bajnok úszó a róla készülő, A jóslat című dokumentumfilm készítése közben 2021-ben. (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)
Milák másfél éve senkinek nem adott interjút, ám idén februárban megtörte a csendet. Leginkább mindenki arra volt kíváncsi, hogy mégis miért ment szünetre az olimpia előtt, és hogyan élte meg azt az időszakot.
„Nehéz visszaemlékezni és kiemelni, hogy mi volt a katalizátor és mire vezethető vissza a döntés. Esetleg arra, hogy akkor én azt mondtam, hogy köszönöm most inkább nem. Nem tudnék egy olyan dolgot kiemelni, ami úgy megfogott volna, hanem ehhez kellett az előtte lévő több mint egy évtized, amit abba beletettem és amennyit dolgoztam naponta. Akkor én ott azt gondoltam, hogy kiégtem. Utólag azt mondom, hogy a sportág jellegzetességének negatív lecsapódása. Volt mögöttem jó pár év, olyan versenyidőszakok, amikor egy évben négy versenyen kellett elindulni. Fárasztó volt és megviseltek mentálisan és fizikálisan is. Ezt minden évben ugyanilyen ütemben és frekvenciával kellett eljátszani. Ebbe az ember – és én is az vagyok – el tud fáradni” – fogalmazott.
Nekem akkor jött el az az időpont, hogy ebből többet nem vagyok képes elfogadni, elbírni. És akkor éreztem azt, hogy nem megyek házhoz a pofonért…Minden ami eddig előrevitt hirtelen kiment belőlem. Nem szerettem volna felkészületlenül menni egy ilyen versenyre, főleg úgy, hogy tudtam, nem vagyok eléggé felkészült mentálisan. Olyan gátak kerültem elém, amik miatt úgy éreztem, hogy nem tudom teljes tűzzel csinálni
– mesélte.
Majd így folytatta:„Megcsinálhattam volna, ahogy már ezerszer, csak milyen hatása lett volna, ha megint megerőszakolom magamat. (…)Megfordult a fejemben, hogy abbahagyom. Viszont eszembe jutott az is, hogy miért tékozolnék el valamit, amibe beletettem már több évet. Olyan belső jegyekkel vagyok megáldva, amikkel ezt a hivatást jól és eredményesen tudom csinálni.”
Amikor pedig a 2028-as olimpiáról kérdezték, így felelt: „A szándék megvan, a lehetőségeim egyelőre kedvezőek. Szeretem csinálni. Nem ígérem meg, hogy ott leszek, de mindent megteszek azért, hogy ott legyek. Imádok versenyezni. A saját magam legyőzése mindig jobban motivált. A versenytársakat a saját céljaimért használom, hogy én előrébb tudja kerülni. Valahogy én mindig azt érzem, hogy magammal küzdök és magamat próbálom legyőzni. Nem az a bajom, hogy le kell menni úszni és meg kell halni. Amikor órákat edzek, és nem tudom megemelni a kezemet és a lábamat, utána az tölt el örömmel, hogy meghaltam és előrébb jutottam. Ez tesz boldoggá.”
The post A fiú, akit imádunk: 25 éves lett olimpiai bajnok úszónk, Milák Kristóf first appeared on nlc.