Az egyszerűsített foglalkoztatásra vonatkozó új szabályokat nyíltan kritizálta a Fruitveb – Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, és Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára maga is úgy fogalmazott, hogy áttekintik a különféle (elsősorban mezőgazdasági) szakmai szövetségekkel az első tapasztalatokat, és
egyáltalán nem kizárt még némi módosítás
– olvasható a portálon.
A változás, a terhek emelkedésének egy része abból fakad, hogy módosul a viszonyítási alapul szolgáló minimálbér, a másik pedig abból, hogy az adókulcsok is emelkednek.
2025. január 1-jétől 290 800 forint lett a minimálbér összege, előtte 266 ezer forint volt. Az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény új rendeletei szerint az idény-, alkalmi- és filmesstatisztamunka-vállalók minden naptári napra munkavállalónként az érvényes minimálbér alapján fizetnek közterheket, de emelkedett a fizetendő közteher mértéke is.
A törvény szerint a munkáltató által fizetendő közteher mértéke naponta a minimálbér
0,75 százaléka, azaz 2200 forint a mezőgazdasági és turisztikai idénymunkában (ez eddig 0,5 százalék volt);
1,5 százaléka, azaz 4400 forint az alkalmi munka esetén (ez eddig 1 százalék volt);
3 százalék, azaz 8700 forint a filmipari statiszta alkalmi munka esetén, ez eddig is ennyi volt.
Ki számol mostantól?
Július 1-jétől még egy fontos változásra kerül sor. Korábban a törvény az egy munkáltatóval létrejövő idénymunkát és alkalmimunka-végzést szabályozta, ez évente legfeljebb 120 nap lehetett. Az év második felétől a munkavállalónak lesz korlát a 120 (más esetekben a 90) nap. A szabályok elég világosak, alkalmi munka: a munkáltató és a munkavállaló között
összesen legfeljebb öt egymást követő naptári napig;
egy hónapon belül összesen legfeljebb tizenöt naptári napig; és
egy éven belül összesen legfeljebb kilencven, mezőgazdaságban, turisztikában százhúsz naptári napig jöhet létre.
Ezzel a szabályozással kizárható az, hogy egy munkavállaló több munkáltatóval létrejött idény- vagy alkalmi munkájával az egész évet ilyen típusú foglalkoztatásban töltse.
Az alkalmi munkának azért így is megmarad az érdemi adóelőnye, ha például valaki bruttó 346 ezer forintot keres, annak a rendes foglalkoztatásban 160 890 forint lesz az adóterhe, az alkalmi munkánál pedig 92 400 forint.
Azonnali kritikák
Apáti Ferenc, a FruitVeb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke kijelentette, hogy az NGM úgy szigorított az efo-törvényen, hogy az veszélyezteti az ágazat munkaerő-ellátását.
A Telex úgy tudja, hogy zajlanak háttéregyeztetések és a tapasztalatok függvényében nem zárható ki a finomhangolás, elsősorban a mezőgazdaságban.
Czomba Sándor a szabályozási változás hátteréről elmondta, hogy egyesek üzemszerűen visszaéltek a jogszabállyal. Az efós munkavállalók száma már megközelítette a 320 ezret, a kormány úgy érezte, hogy itt már egyáltalán
Úgy tudják, hogy a kormány leginkább a mezőgazdaságiakat óvná az intézkedés esetleges negatív jövőbeli hatásaitól, hiszen a mezőgazdaságban idénymunkát végzők nagy része nem alkalmas arra, hogy állandó alkalmazott legyen, de őket mindenképpen meg kellene tartani abban a tevékenységben, amiben alkalmazhatók.
The post Kiakadtak a gazdálkodók, átírhatja a kormány az alkalmi munka szabályait first appeared on 24.hu.