Még tavaly decemberben került a NASA látóterébe egy olyan égitest, amely potenciális veszélyt jelenthet a Földre. A legfrissebb számítások szerint a 2024 YR4 nevű aszteroida becsapódása pusztítással és /vagy szökőárral járhat. A legfrissebb adatok szerint 3,1 százalék esély van arra, hogy 2032. december 22-én eltalálja a Földet. Ez a valaha mért legmagasabb becsapódási valószínűség egy ilyen méretű objektum esetében.
A 2024 YR4 – amelynek az átmérője 40 és 90 méter között van – becsapódás esetén jelentős károkat okozhat. A becslések szerint az energiafelszabadulás elérheti a 8 megatonnát, ami körülbelül 500-szorosa a Hirosimára ledobott atombomba erejének.
A 2024 YR4 nevű Föld-közeli aszteroidát 2024. december 27-én fedeztek fel a chilei ATLAS teleszkóppal. Jelenleg a 3-as szintre sorolják a Torinói skálán, ami figyelmet igénylő kockázatot jelent.
A becsapódás pontos helye és valószínűsége még nem ismert teljes bizonyossággal. A tudósok folyamatosan figyelik az aszteroida pályáját, és a jövőbeli megfigyelések pontosíthatják a kockázatot és a lehetséges becsapódási helyszíneket.
Ha szárazföldre érkezik, akkor helyi és regionális pusztítást okozhat, de cunamit nem váltana ki.
Ha óceánba csapódik, akkor lehetséges, hogy cunamit idéz elő, de ennek mértéke több tényezőtől függ:
Becsapódás helye és mélysége: ha mély óceáni területen érkezik, a lökéshullám gyorsan szétszóródhat, csökkentve a cunami erejét. Sekélyebb vizekben viszont nagyobb hullámokat generálhat.
Sebessége és becsapódási szöge: Egy meredekebb szögű és nagy sebességű ütközés valószínűbbé teszi a nagy hullámokat.
Mérete és tömege: A 2024 YR4 becsült átmérője (40–90 méter) viszonylag kicsi ahhoz, hogy óriási globális cunamit okozzon, de helyi szinten veszélyes hullámokat generálhat.
A lehetséges becsapódási zóna egy úgynevezett “kockázati folyosót” alkot. Ez a folyosó az alábbi területeken húzódik:
Keleti Csendes-óceán: a becsapódás a vízbe történhet, ami cunamit idézhet elő.
Észak-Dél-Amerika: Kolumbia, Ecuador és Venezuela érintett lehet.
Atlanti-óceán: az óceáni becsapódás szintén cunamit okozhat.
Afrika: Nigéria, Etiópia és Szudán területei vannak a kockázati zónában.
Arab-tenger: a vízi becsapódás itt is cunamit eredményezhet.
Dél-Ázsia: India, Pakisztán és Banglades tartoznak a veszélyeztetett országok közé.
Ezt mondják a szakértők
Jelenlegi becslések szerint egy ekkora aszteroida nem idézne elő globális cunamit, de regionális hullámokat létrehozhat, különösen, ha sekély óceáni területen csapódik be. Egy 50 méteres átmérőjű aszteroida például 10-50 méter magas hullámokat hozhat létre közvetlenül a becsapódás helyén, de ezek az óceán mélységétől és a part közelségétől függően csillapodnának.
A NASA és az ESA folyamatosan figyeli az aszteroida pályáját, és amennyiben egy vízbe történő becsapódás valószínűbbé válna, időben figyelmeztetnék a veszélyeztetett régiókat.
Van ok a pánikra?
Az Európai Űrügynökség (ESA) és a NASA folyamatosan figyelemmel kíséri az aszteroida pályáját, és szorosan együttműködnek a helyzet nyomon követésében. A becsapódás valószínűsége az újabb megfigyelések alapján változhat; a szakértők remélik, hogy a pontosabb adatok birtokában ez az érték csökkenni fog. A James Webb Űrteleszkóp további megfigyeléseket fog végezni az aszteroidáról, hogy pontosítsa annak méretét és pályáját.
A nemzetközi közösség, beleértve az ENSZ által jóváhagyott Nemzetközi Aszteroida Figyelmeztető Hálózatot (IAWN) és a Űrmissziók Tervezési Tanácsadó Csoportját (SMPAG), aktívan dolgozik a helyzet értékelésén és a lehetséges válaszlépések kidolgozásán. Jelenleg nincs ok pánikra, mivel a becsapódás valószínűsége továbbra is alacsony, és a tudósok mindent megtesznek a pontos adatok beszerzése és a megfelelő intézkedések előkészítése érdekében.
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock
The post Aszteroida közelít a Földhöz, pusztítással és szökőárral járhat a becsapódása first appeared on nlc.