„Kell ide kereszt?” felirattal ellátott arany kereszteket akasztottak köztéri szobrokra az aHang fővárosi csoportja, a budapesti aPont aktivistái. A „#beszéljük+” nevet viselő akció célja, hogy felhívják a figyelmet a Szabadság-szoborra tervezett kereszt körül kialakult vitára és arra, hogy társadalmi párbeszéd nélkül ne lehessen ilyen döntéseket meghozni – olvasható a szervezet közleményében.
A civil szervezet fővárosi csoportja, az aPont az elmúlt hetekben több mint 40 köztéri szoborra akasztott keresztet, amivel azt akarják demonstrálni, hogy a Szabadság-szobron pont annyira idegen egy kereszt, mint például Grosics Gyula szobrán, Columbo felügyelőn, Shakespeare-en vagy a Kiskirálylányon.
„A Szabadság-szobor a békét és minden magyar ember szabadságát szimbolizálja, az elmúlt évtizedek során Budapest egyik legmeghatározóbb jelképévé vált. Elkeserítő, hogy a társadalmi párbeszéd legminimálisabb szintjét sem látjuk a döntéshozókon, amikor felvetődik a kérdés, hogy miért is kellene oda kereszt vagy bármilyen vallási jelkép. A mostani akciónkkal is erre, a kommunikáció hiányára próbáljuk meg felhívni a figyelmet, hiszen ezen az alapon szinte bármikor bármelyik szobrot úgy alakítja át a hatalom, ahogy akarja” – mondta Békefi Eszter, az aHang budapesti koordinátora.
Nemcsak restaurálják a Gellért-hegyen a Citadellát és térségét, valamint a főváros egyik jelképének számító Szabadság-szobrot, hanem érdemben módosítanak is rajta – derül ki a Nemzeti Hauszmann Program legfrissebb Facebook-posztjából. A győzelem és béke jelképének számító pálmaágat tartó nőalak több mint húsz méter magas talpazatára ugyanis egy keresztet helyeznek majd el, írtuk tavaly augusztusban.