A boszniai ügyészség a maximálisan kiszabható, öt évig terjedő börtönbüntetést kérte szerdán Milorad Dodikra, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke elleni bírósági eljárás során. Az AFP beszámolója szerint ez a tárgyalás fordulópontot jelent a megosztott balkáni ország történetében, és próbára teszi a gyenge központi kormány képességét arra, hogy felelősségre vonjon egy vezető politikust, miután nyíltan semmibe vette a daytoni békeszerződést és az ország bírósági rendszerét.
Orbán Viktor boszniai szövetségese ellen 2023-ban emeltek vádat, mert nem volt hajlandó figyelembe venni a nemzetközi közösség főképviselőjének döntéseit. Bosznia-Hercegovina a daytoni békemegállapodás értelmében az ország két részből áll, a Szerb Köztársaságból és a Bosznia-hercegovinai Föderációból. A nemzetközi közösség főképviselőjének joga van törvényeket hozni és felfüggeszteni. A boszniai szerbek azonban már Christian Schmidt 2021-es kinevezésekor is azt mondták, hogy nem fogadják el a kinevezését, mert azt az ENSZ Biztonsági Tanácsa nem hagyta jóvá, ahogyan az az elődei esetében történt. Milorad Dodik az utóbbi több mint húsz évben többször is kijelentette, hogy Bosznia-Hercegovina államként működésképtelen, és a boszniai Szerb Köztársaságnak függetlenné kell válnia.
A külföldi beavatkozásra különösen érzékeny Szijjártó Péter 2 éve szinte azonnal elítélte az boszniai ügyészség döntését, és azt mondta: „A nemzetközi liberális mainstream semmilyen durva beavatkozástól, rendőrségi, bírósági eszközök bevetésétől sem riad vissza, ha veszélyben érzi a hatalmát. Félnek a népakarattól, mint a tűztől.”
A törvény szerint az a hivatalos személy, aki nem hajtja végre vagy akadályozza a nemzetközi közösség főképviselőjének döntéseit hat hónaptól öt évig terjedő börtönbüntetésre ítélhető és hivatali tevékenységeitől akár tíz évre is eltiltható. A büntető törvénykönyv vonatkozó pontját éppen Christian Schmidt módosította, a döntés hátterében pedig a boszniai szerb politikusok kijelentései és lépései álltak. Milorad Dodik szerint a vádhatóság politikai nyomásra állította össze az ellene felhozott vádakat.
Nedim Cosic ügyész azt kérte szerdán, hogy Milorad Dodikot öt év börtönbüntetésre ítéljék, valamint tiltsák el tíz évre a közhivatal tevékenységtől. Az ügyész ugyanezt a büntetést kérte az ügy másik vádlottjára, Milos Lukicra, a boszniai szerb hivatalos közlöny igazgatójára, aki a nemzetközi főképviselő döntését figyelmen kívül hagyva megjelentette a közlönyben a Dodik által szignált törvényeket. Az ügyben várhatóan három napon belül ítéletet hirdetnek.
Dodik visszatérő vendég a Karmelitában, legutóbb hétfőn találkozott Orbán Viktorral. A magyar kormány több milliárdos fejlesztési projekteket indított Dodik közreműködésével, miközben az elnököt már több alkalommal is szankciós listára tette az Egyesült Államok korrupció és a daytoni békemegállapodás megszegése miatt. (AFP/MTI)