Visszavonta magánvádját Lánczi Tamás a lakása ajtajára felakasztott ÁVO-s bőrkabát miatt – közölte lapunkkal az akciót végrehajtó Keresztény Zoltán. Így elmarad az ügyben csütörtökre kitűzött tárgyalás, és a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője továbbra is kerülheti a nyilvánosságot, nem kell válaszolnia a bírósági folyosón újságírói kérdésekre, például arra, hogy meddig, mire és mennyi pénzt kapott a nagy, külföldi tulajdonú sörgyárak érdekvédelmi szervezetétől, a Magyar Sörgyártók Szövetségétől.
Keresztény tavaly áprilisban vitt egy eredeti ÁVO-s bőrkabátot Lánczinak, mondván, az orosz mintára létrehozott Szuverenitásvédelmi Hivatal ugyanúgy politikai okokból üldözi a magyar állampolgárokat, ahogy a rendszerváltás előtt az Államvédelmi Hatóság vagy a Belügyminisztérium III/III-as ügyosztálya tette.
A névre szóló bőrkabát miatt a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke feljelentette a civil aktivistát. Lánczi magánvádjában arra hivatkozott, hogy a cselekmény kimeríti a rágalmazás és a becsületsértés tényállását. Keresztény idézte is az indítványt lapunknak, e szerint Lánczi azt kifogásolta:
Azzal, hogy engem, rámutatva az otthonomra, illetve az otthonom előtt egyrészt a lakóhelyem szerinti társasház engem jól ismerő lakóközössége […], illetve a járókelők számára látványosan tapasztalható módon közvetlen összefüggésbe hozott a kommunista terror hírhedt képviselőivel, elvtársnak szólítva, az ő általuk hordott szimbolikusnak számító bőrkabátot a nevemmel ellátva, sőt kijelentve, hogy az illik hozzám, illik rám, Keresztény Zoltán és a cselekményében résztvevő, a fényképeken látható ismeretlen személy megrágalmazott.
Lánczi szerint Keresztény és társa „ennél is továbbment, hiszen nemcsak mint magánszemélyt, de mint egy a törvény által létrehozott autonóm államigazgatási szerv vezetőjét – és rajtam keresztül hivatalomat is – megsértett”.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője azt elismeri, hogy közéleti szereplőnek minősül, de a családi és magánéletét szerinte így is védelem illeti meg. „Ez a törvényi védelem mind a sajtó munkatársai, mind közéleti tevékenységemmel szemben kritikus állampolgárok számára világos határt szab: a magánlakásom nem változtatható politikai támadások színterévé” – jegyezte meg.
Az első nyilvános tárgyalási napot február 20-ára tűzték ki a Budai Központi Kerületi Bíróságon. Miután a magánvádlónak kötelező megjelennie, Lánczi Tamásnak mindenképpen részt kellett volna vennie a tárgyaláson. A jelek szerint azonban meggondolta magát.
– közölte lapunkkal Keresztény, akit elmondása szerint erről a fejleményről kedden értesített a bíróság. (Kérdéseinket elküldtük a válaszadásra jogosult Fővárosi Törvényszéknek is, amint válaszolnak, frissítjük a cikket.)
Az aktivista szerint Lánczi feljelentése gyenge lábakon állt, és az is benne lehet visszalépésében, hogy tartott a sajtótól.
Való igaz, hogy Lánczit mi is szerettük volna kérdezni a helyszínen, regisztráltunk is a tárgyalásra. A Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetőjétől arra várunk választ már hetek óta hiába, hogy milyen jogcímen, mettől meddig és pontosan mekkora összeget kapott a Magyar Sörgyártók Szövetségétől. Ezt ugyanis sem ő, sem a Dreher Sörgyárak Zrt., a Heineken Hungária Sörgyárak Zrt., a Borsodi Sörgyár Kft. és a Carlsberg Hungary Kft. alkotta Magyar Sörgyártók Szövetsége nem árulja el többszöri megkeresésünkre.
Amit Lánczi vagyonnyilatkozata alapján tudni lehet, hogy a papíron a „külföldi befolyásszerzési kísérletek” megakadályozására létrehozott Szuverenitásvédelmi Hivatal elnökének korábban havi fél- és egymillió forint közötti összeget fizetett a sörgyártók lobbiszervezete.
Lánczi – amint annak idején a Népszabadság megírta – a Századvég vezető elemzőjeként 2015-ben felügyelőbizottsági tag lett a BAT Pécsi Dohánygyár Kft-ben, majd a cég pár héttel később kedvező áron koncessziót kapott a dohány-nagykereskedelemre, garantált profithoz jutva. A British American Tobacco szerint azonban a két tény között nincs összefüggés.
The post Visszavonta az ÁVO-s bőrkabát miatti keresetét a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője, aki így tovább titkolózhat, miért fizette őt egy sörös szervezet first appeared on 24.hu.