Kedden Szaúd-Arábia fővárosában, Rijádban ült össze az orosz és az amerikai tárgyalódelegáció, hogy az ukrán béketervről egyeztessenek. Trump és Putyin nem voltak ott, de az amerikai elnök egy erős sajtónyilatkozatban fejtette ki, mit gondol az egészről. Azt, hogy nem szimplán kiengedi a Nyugat karanténjából Putyint, hanem egyenesen partnerként tekint rá, ellentétben Európával, és persze Ukrajnával. Elemzők már arra célozgatnak, hogy a két atomhatalom vezetője befolyási övezetekre osztaná fel egymás között a világot, de legalábbis egy részét. Pozitívabb forgatókönyvek szerint ez inkább egy Kína elleni stratégia része.
Első tárgyalási körről lévén szó konkrétumot még nem hozott, de gesztusokban, szimbólumokban és nyilatkozatokban egyértelműen Európa, sőt, tágabb értelemben az egész transzatlanti szövetségi rendszer földbe döngölését jelentette az a rijádi találkozó, amelyen az orosz és az amerikai küldöttség tárgyalt az ukrajnai háború lehetséges befejezéséről.
Az még csak hagyján, hogy bár béketárgyalási helyszínként korábban a magyar kormány Budapestet, Fico pedig Pozsonyt ajánlgatta, a felek végül annak a Mohammed bin Szalman szaúdi koronahercegnek az asztalához ültek le, akinek pár éve volt némi összezörrenése a Nyugattal a Hasogdzsi-gyilkosság miatt, és a tárgyalások nem messze folytak onnan, ahol a koronaherceg 2017-ben letartóztatásokkal tűzdelt tisztogatást csinált az ellenfelei körében.
Ennél súlyosabb, hogy a találkozón sem Európa, sem a megtámadott ország, Ukrajna nem vehetett részt. Az, hogy nagyhatalmak tárgyalnak egy egyikük által megtámadott országról annak feje felett, sokakban idézhettek fel sötét történelmi emléket, jelesül az 1938 szeptemberi müncheni egyezményt, amelyben Hitler, a britek, a franciák és a fasiszta olaszok állapodtak meg arról, hogy a németeké lehet a Csehszlovák területen lévő, németek által lakott Szudétavidék.
Ám míg a csehszlovákok delegációja bő 80 éve Münchenben legalább az épületen belül egy másik teremben várakozhatott, Zelenszkij még Szaúd Arábiába sem kapott meghívást, Törökországban várta a híreket arról, hogy mit beszélnek meg a feje felett. Ha kicsit tágítjuk az értelmezést, akkor a jaltai konferencia és a bécsi kongresszus is felmerülhet párhuzamként: nagyhatalmak osztják fel egymás között a világot.