A Ruanda által támogatott M23 lázadói behatoltak Bukavuba, a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részének második legnagyobb városába, és elfoglalták a regionális kormányzó hivatalát.
A BBC szerint néhányan az utcákon tapsoltak és éljenezték a harcosokat, akik ellenállás nélkül vonultak és hajtottak be a városközpontba. Goma után ez a második város, ami az elmúlt hetekben a lázadók kezére került az ásványkincsekben gazdag régióban. Gomában a káosznak közel 3000 civil áldozata volt, egy börtönlázadásban nők százait erőszakolták meg, majd égették el elevenen.
A kongói kormány elismerte Bukavu elestét, és felszólította a lakosokat, hogy maradjanak otthon, „hogy elkerüljék, hogy a megszálló erők célpontjai legyenek”.
Az ENSZ és az európai országok arra figyelmeztettek, hogy a legutóbbi offenzíva, ami során több százezer ember kényszerült elhagyni otthonát, szélesebb körű regionális háborút indíthat el.
Pénteken az M23 elfoglalta Bukavu fő repülőterét, ami kb. 30 km-re északra fekszik a várostól, majd lassú előrenyomulásba kezdett Dél-Kivu tartomány fővárosa felé. Jean-Jacques Purusi Sadiki tartományi kormányzó a Reutersnek megerősítette, hogy a harcosok vasárnap reggelre Bukavu belvárosába értek, és a kongói csapatok a városi harcok elkerülése érdekében visszavonultak.
Szombaton biztonsági vákuum keletkezett a városban, ahol kaotikus jelenetek játszódtak le, például megszöktek a rabok a központi börtönből, az ENSZ Élelmezési Világprogramja (WFP) szerint pedig egy közel 7000 tonna élelmiszert tartalmazó raktárat fosztottak ki.
A Kivu-tó déli csücskénél fekvő, 2 millió fős város Ruandával határos, és a helyi ásványkincs-kereskedelem fontos tranzitpontja.
Az M23, ami 2021 végén kezdte a legutóbbi felkelését, példátlan területbővítésben van, ami csapást jelent Félix Tshisekedi elnök kormányára. Patrick Muyaya kormányszóvivő szerint Ruanda a terjeszkedési törekvéseivel és emberi jogi visszaéléseivel megsérti a Kongói Demokratikus Köztársaság területi integritását.
A kongói kormány azzal vádolja Ruandát, hogy káoszt szít a térségben és csapatokat állomásoztat a területen, hogy hasznot húzhasson a természeti erőforrásokból. Tshisekedi elnök azt akarja, hogy ruandai kollégája, Paul Kagame szankciókkal szembesüljön a legutóbbi zavargások miatt. Kagame ezt elutasította, szerinte Ruanda legfőbb prioritása a biztonsága. Régóta dühíti, hogy szerinte a kongói hatóságok nem tudnak mit kezdeni a Kongói Demokratikus Köztársaságban székelő FLDR lázadócsoporttal, ami szerinte veszélyt jelent Ruandára.
A csoportot a hutu etnikai milícia néhány tagja alkotja, akiket azzal vádolnak, hogy részt vettek az 1994-es ruandai népirtásban, amikor több mint 100 napon át kb. 800 ezer, főként a tuszi etnikumhoz tartozó embert öltek meg. A tuszik által vezetett M23 csapatai vasárnap Bukavu központjában, a Place de l’Indépendance téren gyülekeztek, ahol az egyik parancsnokot, Bernard Byamungut filmre vették, amint a helyiekkel beszélget és szuahéli nyelven válaszol a kérdéseikre. Felszólította a „házakban rejtőzködő” kormányerőket, hogy adják meg magukat, és azzal vádolta a kivonuló katonaságot, hogy a fosztogatást folytató helyi fiatalok felfegyverzésével terrort terjeszt.
Az Afrikai Unió – ami a hétvégén Etiópiában tartott államfői csúcstalálkozót – ismét a lefegyverzésre szólította fel az M23-at. „Mindannyian nagyon-nagyon aggódunk egy nyílt regionális háború miatt” – idézte a Reuters Bankole Adeót, az Afrikai Unió béke- és biztonsági biztosát.