Sok kupakgyűjtő fémszív került az utcákra az elmúlt 5 évben, és ezek nagy része mind a mai napig a helyén maradt. Annak ellenére is, hogy közben teljesen átalakult a hulladékgazdálkodási rendszer, ami megkérdőjelezte a jótékony célú gyűjtőakciók értelmét.
Annak idején sok cég foglalkozott átvétellel, erre jelenleg már csak a MOHU jogosult. Az állami cég tájékoztatása szerint a műanyag flakonokat az átvevő helyeken kupakok nélkül is az automatába lehet helyezni, gyűjteni tehát továbbra is lehet a kupakokat. Ugyanakkor az is igaz, hogy a kupakok nem véletlenül ragaszkodnak a flakonhoz: 2023 júniusától egy európai uniós jogszabály szerint minden kupakot rögzíteni kell a palackjához, hogy ne legyen belőlük külön hulladék.
A Délmagyar.hu értesülései szerint a fémszívekben összegyűlt kupakokat a MOHU erre szerződött partnerei átveszik. Ebből mindössze 7 van (Budapesten kettő van, Pécsett, Annavölgyben, Jászberényben, Debrecenben és Balotaszálláson egy-egy).
A magánszemélyek vagy alapítványok által bevitt kupakokért a helyszínen, kilónként 85 forintot fizetnek készpénzben.
Az átvett kupakokat a MOHU szerződött hasznosítóinak adják el és a körforgás részeként ismét termékké válnak.
Korábban az összegyűjtött kupakokat hulladékkezelő cégek vették át, és kilónként 65 forintot fizettek. Akadtak olyan helyek is, ahol mindössze 30-40 forint járt ugyanennyi kupakért.
A műanyag-felvásárlókhoz beérkező kupakokat felaprítják és ledarálják, majd újraolvasztják és leszűrik a műanyagot, ami aztán hűtőfürdőbe, ezt követően pedig egy darabolóba kerül, ahol nagyon apró granulátum készül belőle. Ebből a továbbértékesítést követően például zöldség- vagy gyümölcstároló rekeszt, szállítmányozásnál használt ládát és tárolót, gyeprácsot, szemetes- vagy hólapátot gyártanak, de az építőiparban vagy olykor az autógyártás során is hasznát vehetik. Nemcsak az ásványvizes és üdítős flakonok kupakja hasznosítható így, hanem a dobozos gyümölcslé vagy tej dobozának csavaros kupakja is, sőt a flakonos mosószerek, öblítők, tisztítószerek, tusfürdők, samponok, balzsamok és testápolók kupakja, a fogkrémes tubus teteje, de az instant kávé, a kakaópor vagy épp a krémsajt dobozának műanyag fedele is hasznos lehet.
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock
The post Ennyit fizetnek most a műanyag kupakokért first appeared on nlc.