A magas érzelmi intelligenciával rendelkező embereknek különlegesen viszonyulnak az alvás előtti időszakhoz. Míg sokak számára ez a pihenés ideje, addig ők hajlamosak sajátos szokásokat kialakítani, amelyek tükrözik az egyedi “működésüket”. Állandóan aktív elméjük befolyásolja azt, ahogyan a nap végéhez közelítenek, különösen ezzel a rituáléval.
Dr. Revol, a lyoni CHU Neurológiai Központ gyermek-neuropszichiátriai osztályának vezetője és a tehetséges gyermekekkel foglalkozó gyermekpszichiáterek részt vettek pár éve egy olyan vizsgálatban, amely kimutatta, hogy a magas érzelmi intelligenciával rendelkezők embereknek az alvási mintázata eltérő. Több alvási ciklusuk van (átlagosan 6,40 a szokásos 4,21-hez képest), és ezek rövidebbek (70 perc a szokásos 90 perc helyett). A kutatásban 196 tehetséges és 226 kontrollcsoportba tartozó, 8-11 éves gyermek vett részt, azt is megállapították, hogy a REM-fázis korábban jelentkezik náluk, és az éjszaka végén ők csak könnyű és REM-alvásban részesülnek.
A tehetséges gyerekekkel foglalkozó pszichológus, Arielle Adda a következőkkel magyarázza ezt: “A tehetséges emberek gyorsabban dolgozzák fel az információkat, mint az átlagember. Márpedig az agy a REM-alvás során rendszerezi és rendezi ezeket az ismereteket. A magas érzelmi intelligenciával rendelkezők másik sajátossága, hogy gyakran vannak intenzív álmaik, amelyek a napközbeni élményeikhez kapcsolódnak” – hangsúlyozta.
Ennek a sajátosságnak van egy hátulütője: az agyuk nehezen lassul le lefekvéskor. „Az agyi hiperaktivitás elalváskor nagyon jellemző a magas érzelmi intelligenciával rendelkezők emberekre. Visszagondolnak a nap legfontosabb eseményeire, a hibákra, amelyeket elkerülhettek volna… A tökéletességre törekvésük mindent felerősít” – magyarázza Adda, aki szerint ez a jelenség a felnőtteknél még kifejezettebb, mivel ők tisztában vannak az alvás fontosságával, ami a gyerekeknél nem mindig van így. „Az alvás időpocsékolásnak tűnik. Ők tanulni és felfedezni akarnak. Ezért hagyják abba olyan gyorsan a szundikálást, és nem értik, hogy más gyerekek miért csinálják még mindig” – jegyzi meg. Ezzel az éjszakai nyugtalansággal szembesülve sok tehetséges ember felvesz egy lefekvési szokást: az olvasásba menekülnek.
„A tehetséges embereknek különös kedve van az olvasáshoz, és ebben az esetben este szívesen vesznek kézbe egy könyvet. Ez megnyugtatja őket. A probléma az, hogy ez egyben késői fennmaradásra is készteti őket, ami megnehezíti az ébredést” – mutat rá Arielle Adda. A pszichológus szerint a magas érzelmi intelligenciával rendelkezők embereknél az alvászavarok ismétlődése miatt kulcsfontosságú tényező a korai diagnózis felállítása.
Ami a megoldásokat illeti, azok nem csodaszerek, de bizonyos stratégiák segíthetnek, mint például légzőgyakorlatok, nyújtás, nyugtató rituálék. „Súlyosabb esetekben gyógyszeres kezelés is szóba jöhet, mert az alvás alapvető fontosságú” – jegyzi meg a szakember.
(via)
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock
The post Ez az esti szokás a magas érzelmi intelligenciával rendelkezőkre jellemző first appeared on nlc.