A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány javaslatot tett az egyetem polgárainak egy új kollektív szerződés megkötésére, amellyel biztosítaná az intézmény békéjét és a megújulás folytatását
– írja közleményében a MOME-t fenntartó alapítvány, amelynek a nyilatkozatban deklarált célja, hogy az egyetem polgáraival együttműködve rögzítse a közös munka alapelveit, és megerősítse a kölcsönös bizalmat.
Minderre pár nappal azt követően került sor, hogy az egyetem rekora, Koós Pál elvesztette a maga által kért bizalmi szavazást, és ezt követően lemondott. A szenátus elsöprő arányban, 27 igen szavazattal 3 nem ellenében és egy tartózkodással szavazott a rektor felmentésére a kedden tartott rendkívüli, zárt ülésen.
Koós bukása a MOME-n belül hetek óta növekvő feszültségek kicsúcsosodása volt. A rektor még decemberben bejelentett személyi döntései az elmúlt hetekben nagy visszhangot váltottak ki az intézményben. A MOME pályázatokat írt ki a szervezeti átalakítás részeként épp kialakuló szervezeti egységek, az úgynevezett tudásközpontok vezetésére, és hét pozícióból Koós Pál három esetben nem fogadta el a szenátus által megszavazott jelöltek pályázatát, két esetben pedig olyan vezetőt jelölt ki, akit a szenátus határozottan nem támogatott.
A lépés azért is keltett felháborodást, mert a rektor döntésével szembe ment az egyetem legfőbb választott szervezetével, amelynek elvileg az egyetemi autonómiát kellene képviselnie, és azért, mert a vezetők visszautasításával a rektor még jobban elmélyítette a szervezeti átalakítás jelentette káoszt, pár héttel a tavaszi félév kezdete előtt. A tiltakozás változatos formát öltött, hol egyórás tappsal folytották bele a szót a szenátussal szembe forduló rektorba, hol gerillamatricázással tiltakoztak az alapítványi kuratórium elnöke, Böszörményi-Nagy Gergely a kritikák szerint fokozódó kézivezérlése ellen,
A MOME alapítványa mostani közleményében nyitottságát fejezi ki a tiltakozások élén álló MOME Front által az elmúlt hetekben megfogalmazott követelések kapcsán
ugyanakkor hangsúlyozza, hogy az egyetem működésével kapcsolatos vitás ügyeket kizárólag a hatályos jogszabályok mentén lehet rendezni.
„A MOME Alapítvány kész meghallgatni minden olyan javaslatot, amely az egyetem javát szolgálja, ám ezeket az egyetem vezető testületével, a szenátussal folytatott párbeszéd keretében kívánja megvitatni. A fenntartó és a szenátus közötti konstruktív együttműködés biztosíthatja, hogy a MOME fejlődése zavartalanul folytatódhasson.”
Mint írják, az alapítvány most egy újszerű, az egyetem teljes polgárságának támogatását bíró közösségi szerződést javasol, amelyben „a MOME vezetői, szenátusa, hallgatói és egyéb érdekképviseletei, valamint fenntartója közösen rögzítenék a MOME megújulásáért végzett munka folytatásának alapelveit”.
A hivatalos dokumentumot annak demokratikus előkészítését követően a MOME vezetése és az egyetem fenntartója írnák alá.
The post A rektor bukása után új kollektív szerződést ajánl a MOME fenntartója az egyetem polgárainak first appeared on 24.hu.