Rendkívül kellemetlen, de ősszel és télen szinte elkerülhetetlen a náthás megbetegedés, ami akár az egész családot is ágynak döntheti. A tévhittel ellentétben a megfázás nem attól alakul ki, hogy valaki sokáig van a hidegben, hiszen mindig kell hozzá valamilyen fertőző ágens. Ilyenkor a vírusok, amelyek a jellegzetes helyi tüneteket okozzák, megtelepszenek a nyálkahártyában. A tünetek közé tartozik az orrfolyás, a tüsszögés, az orrdugulás, de egyeseknél előfordulhat láz és köhögés is.
Ez az egy háztartásban élők esetében kifejezetten nehéz, a legtöbbször megvalósíthatatlan feladat, de ha van rá lehetőségünk, ilyenkor a betegnek érdemes bezárkóznia egy szobába, és minél kevesebbet érintkezni a családtagjaival. Ügyeljünk arra is, hogy ugyanazt a tányért, evőeszközt, poharat ne használják az egészségesek a betegek után, hiszen ilyenkor nagy a fertőzés átadásának a kockázata. Ha a náthás betegnek mégis ki kell jönnie a szobából, például a mosdóba, akkor ajánlott maszkot felvennie, hogy ez idő alatt se szórja szét a lakásban a vírusokat.
A megfázásos tünetek egyébként általában 1-3 nappal azt követően kezdődnek, hogy valaki a vírussal megfertőződött. Íratlan szabály, hogy miután megjelennek az első tünetek, egy darabig mások védelmében kerülni kell a közösségeket. A tünetek általában 7-10 nap alatt megszűnnek, és ezzel a fertőzés veszélye is. Így általánosságban elmondható, hogy miután elmúlt az orrfolyás és a tüsszögés, és a közérzetünk is javul, újra bátran mehetünk emberek közé.
Ha valamiért mégis ki kell mozdulnunk otthonról, akkor lehetőleg szabad térre szervezzük a találkozóinkat. Amennyiben zárt térben vagyunk egy társasággal, vagy a boltban, akkor vegyünk maszkot, és tartsunk legalább 1,5-2 méteres távolságot mindenkitől, ezzel is csökkentve mások megfertőzésének esélyét.
A bölcsődés, óvodás gyermekek évente akár 7-8 megfázáson is áteshetnek, majd iskoláskorban ez lecsökken évi 5-6 alkalomra. Ez teljesen normálisnak tekinthető. Mivel ők a legérintettebbek, felmerül a kérdés, hogy mikor mehetnek vissza az oviba vagy a suliba.
Némi orrfolyás és egy kis köhögés esetén nem szükséges a gyermekorvost felkeresni, a szakembernek csak akkor kell bekapcsolódnia a folyamatba, ha komolyabb tünetek is jelentkeznek. Ez azt is jelenti, hogy enyhe megfázás esetén az intézmény dönt arról, hogy mennyire toleráns adott esetben a betegséggel szemben. Lehet, hogy egyik óvodában egy kis orrfolyással már hazaküldik a gyermeket, és az is lehet, hogy az ugyanilyen tünetekkel szemben egy másik oviban elnézőbbek. Persze a többi gyermek védelmében érdemes már a legenyhébb tüneteknél is óvatosnak lenni, és inkább otthon tartani a gyereket, ha ezt a szülők meg tudják oldani.
Ha már súlyosabbak a tünetek és a gyermekorvos bevonására is szükség van, akkor a gyermek a bölcsődébe és az óvodába akkor térhet vissza jellemzően, ha gyógyulásáról igazolást kap. Az iskolásoknál betegség esetén általában az orvos előre kiírja pár napra a gyereket, ennek letelte után visszatérhet az iskolapadba, ha már elmúltak a tünetei.
Vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz. Fotó: Phytotec Hungária Bt.
A cikk a Phytotec Hungária Bt. támogatásával készült.
The post Mehetek-e náthásan közösségbe? És a gyermekem óvodába? first appeared on 24.hu.