Senki nem szereti, ha bedugul az orra. Márpedig az őszi-téli időszakban szinte kikerülhetetlen, hogy benyeljünk valamilyen megfázást okozó vírust, és ennek jellemzően az orrdugulás is velejárója. Nem véletlen, hogy ennyire népszerűek lettek mára a különböző, akut helyzetek kezelésére használatos orrspray-k – ám ezek amilyen jótékonyan tudnak hatni, annyi galibát is képesek okozni, ha az ember nem az előírás szerint alkalmazza őket és rászokik a használatukra.
Mi az orrspray-függőség és miért alakul ki?
Az orrspray-függőség hátterében az orrnyálkahártya értágulata áll, ami akkor alakul ki, ha az erek a folyamatos ingerlés miatt nem tudnak spontán összehúzódni.
A baj olyankor következik be, amikor valaki túlságosan gyakran és hosszú ideig használ dekongesztáns (magyarul nyálkahártya-lohasztó) hatású orrspray-t. Ezek a készítmények az orrnyálkahártyában lévő erek összehúzódását váltják ki, gyorsan enyhítve az orrdugulást. Ha azonban a használatuk meghaladja az általában javasolt 5-7 napot, a szervezet hozzászokik a hatóanyaghoz, és a hatás csökkenése miatt egyre több szerre lesz szükség, így a hozzászokás után előbb-utóbb kialakul a függőség is.
Ördögi körré válhat gyorsan ez az egész, aminek végén az orrdugulás tartóssá válik, még akkor is, ha az eredeti betegség már rég megszűnt. Az allergiában, krónikus orrmelléküreg-gyulladásban vagy orrsövényferdülésben szenvedők különösen veszélyeztetettek, mert ők gyakrabban tapasztalnak tartós orrdugulást.
Hogyan kerülhetjük el az orrspray-függőséget?
A baj megelőzése érdekében fontos betartani a készítmények használati útmutatóját:
Kerüljük a hosszan tartó használatot! A legtöbb dekongesztáns orrspray-t legfeljebb egy hétig lehet használni, a készítmény vásárlásakor legtöbbször a patikusok is felhívják erre a figyelmet.
Használjunk kiegészítő kezeléseket! Sóoldatos orrspray vagy orrmosó eszköz használata segíthet az orrnyálkahártya nedvesen tartásában és az orrdugulás enyhítésében. Figyeljünk a helyiségek páratartalmára, használjunk párologtatót!
Figyeljük a hozzászokás jeleit! Ha az orrspray hiánya napi szinten érezhető, és használata már nem hozza meg a várt hatást, az figyelmeztető jel lehet.
Mit tehetünk, ha már kialakult a függőség?
Ha már kialakult a függőség, nem érdemes tovább használni a szert, mert az csak tovább súlyosbítja a problémát. Az alábbi tippek segíthetnek a leszokásban:
Csökkentsük fokozatosan az orrspray-használat gyakoriságát. Eleinte hagyjunk ki napi egy-két alkalmat, majd csökkentsük tovább az adagokat, ameddig csak tudjuk.
Vessünk be alternatív eszközöket. Használjunk sóoldatos orrspray-t vagy párologtatással növeljük a levegő nedvességtartalmát.
Szteroidos orrspray: ezeket a készítményeket általában csak receptre lehet kapni, így használatuk előtt feltétlenül konzultálnunk kell szakorvossal. Hatásuk abban rejlik, hogy úgy képesek lelohasztani az orrnyálkahártya duzzanatát, hogy nem okoznak függőséget.
És van olyan eset, amikor a szakember (esetünkben fül-orr-gégész szakorvos) felkeresése már nem csupán egy opció a sok közül, hanem egyszerűen kötelező. Szélsőséges esetben ő akár műtéti kezelést is javasolhat, de a legtöbben azért nem jutnak el idáig.
Mindent összevetve, az orrspray-függőség komoly, ám megelőzhető probléma, de semmiképp nem szabad félvállról venni. A tudatos használat, az alternatív módszerek keresése és a hozzászokás jeleinek figyelése kulcsfontosságú.
Ha már kialakult a függőség, a fokozatos leszokás és az orvosi segítség hozzájárulhat a teljes felépüléshez, biztosítva a tartós enyhülést az orrdugulástól – hiszen az egész tortúra amiatt kezdődött el.
Vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz. Fotó: Phytotec Hungária Bt.
A cikk a Phytotec Hungária Bt. támogatásával készült.
The post Nincs világvége, ha valaki „rácsúszik” az orrspray-re, de próbáljunk inkább leszokni – mutatjuk, hogyan first appeared on 24.hu.