Különösnek tűnő döntéssel szeretne az állami finanszírozáson túl pénzhez jutni a velencei szakrendelő, amely sok olyan beteget is ellát, akik nem oda tartoznak: a területen kívüli páciensek ellátásáért a szakrendelő igazgatója összesen 113 önkormányzatnak írt levelet, amelyben ellátásonként a területen kívüli betegekért fejenként ezer forintot kér a 2024-es évre.
Ahogy az az RTL Híradó csütörtöki tudósításából is kiderült, a legtöbbet, közel másfél millió forintot Baracskának kéne fizetnie a velencei szakrendelő számára. Baracskán egyébként nincs szakrendelő, a legközelebbi járóbeteg-ellátó intézmény Ercsiben van, viszont a tömegközlekedés sokkal jobb Velencére, így a baracskaiak többsége – egész pontosan tavaly 1499-en – a velencei szakrendelőt választja.
Szőlősy Béla Attila, Baracska polgármestere az RTL-nek azt mondta, még nem döntötték el, fizetnek-e Velencének, mindenesetre személyes egyeztetésre hívta a velencei szakrendelő igazgatóját.
Újbuda nem fizet, Zugló átérzi Velence helyzetét
Több fővárosi kerület is kapott levelet a velencei rendelő igazgatójától, például Újbuda is. A XI. kerület önkormányzatától 283 ezer forintot kér a szakrendelő. László Imre kerületi polgármester az RTL-nek azt mondta, a Velencén történt ellátásokért a magyar állam kifizette a díjat, ami ezért jár. Kétségbeesett dolognak, „egyik koldus a másik koldus zsebében turkál” politikának tartja a velencei szakrendelő igazgatójának húzását. László Imre azt is elmondta, hogy az újbudai szakrendelőbe is érkeznek területen kívüli betegek: a 95 ezer szakorvosi ellátás 10 százaléka nem is fővárosi beteg volt tavaly a XI. kerület szakrendelőjében, ahol 174-szer láttak el velencei lakost, de nem jutott eszükbe ezért pénzt kérni.
Zugló másképp áll a velencei kéréshez. Megkeresésünkre Rózsa András polgármester azt közölte,
Rózsa András azt is írta, köszönetét fejezi ki a Velencei Szakorvosi Rendelőintézet kollektívájának, hogy legjobb tudásuk szerint ellátták a XIV. kerület lakosait. „Átérezve nehéz helyzetüket” úgy döntött, hogy saját polgármesteri javadalmazásából tesz eleget kérésüknek és kifizeti a kért összeget.
Zugló polgármestere szeretné felhívni a figyelmet arra, hogy „a szolidaritási adónak csúfolt sarccal több mint 5,3 milliárd forintot vesznek el a kerület lakóitól – ez közel 1 milliárd forinttal több, mint tavaly. Mindezt úgy teszik, hogy az önkormányzati feladatok változatlanok maradnak.”
Hozzátette azt is, hogy „Zugló vezetése mindent megtesz annak érdekében, hogy megfelelő színvonalú szakellátást tudjon fenntartani. Ezért az idei évben több mint kétmilliárd forintot fordítanak a kerületi szakrendelők felújítására és korszerűsítésére.”
A Velencei Szakorvosi Rendelőintézet Velence, Martonvásár, Kápolnásnyék, Nadap, Pázmánd, Sukoró, Vereb és Zichyújfalu betegeit látja el területi ellátási kötelezettséggel. A rendelő igazgatója, Egyed Péter hosszú válaszban indokolta lapunknak azt, hogy miért kér pénzt az ezen felüli betegek ellátásához az érintett önkormányzattól. Az igazgató azt kérte, hogy válaszát változatlan formában közöljük, „megőrizve az egészségügy politikai ambícióktól való mentességét, annak segítő szándékú szellemiségét és szakmaiságát.”
Egyed Péter azzal kezdi, hogy 2022-ben, az akkor még Nonprofit Kft.-ként üzemelő rendelőintézet vezetését pályázati támogatások visszafizetése miatt negatív mérleggel vette át. Így folytatja:
Miután a visszafizetési kötelezettséget a tulajdonos önkormányzatok segítségével rendeztük, a Velencei Szakorvosi Rendelőintézet irányításom alatt mindvégig pozitív mérleget tudott felmutatni, köszönhetően teljesítményünk maximalizálásának és hatékony gazdálkodásunknak, ami által a működésünk jelenleg is stabil.
Rendelőintézetünk a 2024. évben 73.707 szakorvosi ellátást végzett el, melyből 13.900 esetszám az ellátási területünkön kívüli lakosokat érintette. Ugyanezen évben törvényi kötelezettségünknek eleget téve önkormányzati költségvetési szervvé alakultunk Velencei Szakorvosi Rendelőintézet néven.
2022. szeptemberétől a Szakorvosi Rendelőintézet a kapacitását maximálisan kihasználta, hovatovább annak akár 120 %-os túlteljesítésével meg is haladta. Mindezt a Belügyminisztérium Egészségügyi Államtitkársága is észlelte, így a regionális összkapacitásból átcsoportosítással 2024. március hónaptól további kapacitási-, és ezzel járó finanszírozási többlet lehetőségét állapította meg részünkre. Mindezt azóta is igyekszünk maximálisan kihasználni, sőt számos alkalommal meg is haladtuk.
Nem kötelező, hanem lehetőség
Egyed Péter azt is írja, a pénzből az ellátást fejlesztenék:
Munkánkat a jövőben is szeretnénk magas színvonalon ellátni, éppen ezért tartottam indokoltnak azokhoz az önkormányzatokhoz fordulni támogatásért – melyből további fejlesztéseket, orvostechnikai eszközparkunk felújítását tudnánk megvalósítani-, akiknek a településén élő lakosok a szakszerű ellátás érdekében Rendelőintézetünkhöz fordultak segítségért. Fontos azonban kiemelni, hogy a támogatás egy lehetőség, és nem a páciensek ellátásáért kérem, hanem mint említettem, Rendelőintézetünk minőségének további javítása érdekében, hiszen háziorvosként, szakorvosként és intézményvezetőként kötelességemnek érzem, hogy mindent megtegyek azért, hogy minél több pácienst tudjunk minőségi, szakszerű ellátásban részesíteni, hiszen ez mindannyiunk közös érdeke, lakóhelytől függetlenül.
A szabad kapacitásunk terhére, és természetesen a támogatások mértékétől függetlenül továbbra is szeretettel és odaadással várjuk a hozzánk forduló, az ellátási kötelezettségi területünkön kívül élő lakosokat is.
Azt RTL Híradó pénteken azt közölte, Krausz György, Velence polgármestere nem ért egyet a rendelőintézet igazgatójának lépésével, és vizsgálatot rendelt el. A csatorna megkeresésére azt közölte, a szakrendelő finanszírozása biztosított, ő pedig nem tudott arról, hogy Egyed Péter főigazgató levélben az ellátási körzeten kívüli betegek után ellátásonként ezer forintot kér az érintett önkormányzatoktól.
The post 113 önkormányzattól kér pénzt a velencei szakrendelő, Zugló polgármestere a fizetéséből adja oda a 175 ezer forintot first appeared on 24.hu.