Lázár János építési és közlekedési miniszter péntek este jelentette be, hogy az első körben meghirdetett 8 kastélyra 22 páláyzat érkezett. „Ez arról szól, hogy magántőke és az önkormányzatok arra vállalkoznak, hogy az államtól ezeknek a kastélyoknak a működtetését, üzemeltetését és elsősorban fejlesztését átveszik, és jó gazdái lesznek az épületnek” -mondta a miniszter. Első körben 4 kastélyt osztottak ki:
A nádasdladányi Nádasdy-kastély a Richter működtetésébe kerül;a bajnai Sándor-Metternich-kastély a a MOL Új Európa Alapítvány üzemeltetésébe kerül;a Majki Kamalduli Remeteség és Esterházy-kastély az oroszlányi önkormányzathoz kerül;a szabadkígyósi Wenckheim-kastélynál pedig a hódmezővásárhelyi önkormányzat pályázata nyert.
Lázár ősellensége, Márki-Zay Péter polgármester és az általa vezetett testület tavaly októberben azzal a jelszóval döntött a pályázat beadásáról, hogy „megakadályozza, hogy egy újabb magyar kastélyt lopjanak el”. Lázár Jánost most külön megköszönte a „magyar adófizetőn nevében a hódmezővásárhelyiek nagyvonalúságát, hiszen a hódmezővásárhelyi adófizetők a kígyósi kastélyt a saját forrásaikból tartják fenn”. Márki-Zay korábban azt mondta, nem fognak eladósodni, „mert okosabbak vagyunk és nem lopunk”, illetve azt, hogy ennél jobb beruházást jelenleg nem tud elképzelni az önkormányzat számára, gazdasági szempontból is jó döntés a kastély örökbefogadása. Az XIX. századi épület állapotáról Lázár korábban azt mondta, hogy annak emelete és melléképületei további felújítást igényelnek, ami nagyjából 8 milliárd forintot venne igénybe.
A kormány a kastélyok átadásától azt várja, hogy külső források bevonásával, ingatlanok örökbefogadásával újulhat meg a kulturális és építészeti örökség. Ez volt az a törvény, amit 2023 végén Novák Katalin nem akart aláírni, inkább továbbküldte az Alkotmánybíróságnak, mire Lázár János azt mondta, gyávaság és régi kommunista reflexek vannak a köztársasági elnök döntése mögött. Mivel az Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek találta a törvény egyes részeit, a javított verziót csak tavaly június közepén fogadta el a parlament. Ugyanakkor az új változat is lehetővé teszi, hogy ingyenes átadással magánjogi szereplők felújított, értékes ingatlanokhoz jussanak.