Hatvanmillió évvel ezelőtt élt főemlős őseink a legtöbbször ikreket hoztak világra szüléskor, végül azonban ez a képesség egyéb evolúciós előnyök miatt háttérbe szorult – írja az Interesting Engineeing egy nemrégiben közzétett, az amerikai Western Washington Egyetem és a Yale Egyetem antropológusai által készített kutatás alapján.
A kutatók egy népszerű elméletre válaszoltak a kutatással, amely szerint az olyan főemlősök, mint a makik, a tamarinok vagy a selyemmajmok eltérnek az átlagtól azáltal, hogy rendszeresen ikreket és hármasikret szülnek. A teória szerint ugyanis a legtöbb főemlős ugyanis általában egyetlen utódot szül.
A szakemberek arra jutottak, hogy bő hatvanmillió évvel ezelőtt épp a több utód szülése volt a norma, mindaddig amíg meg nem indult az agyvelőképződés, melynek nyomán egyre nagyobb és összetettebb lett az elménk: ezt követően kezdtek el egy utódot világra hozni a főemlősök. A Humans című folyóiratban megjelent tanulmány szerint az alomnagyság alapvető szerepet játszott az emlősök evolúciójában.
Mikor történt a változás?
A szakemberek egy matematikai modell segítségével ezer főemlős alomméretét derítették fel, ám nagyon ritka, hogy a régészek egy komplett család kövületeit tárják fel, ezért az élő példányokból merítettek adatokat – írja a hvg. A nyilvános adatbázisokból olyan információkat nyertek ki, mint a született utód mérete, várható élettartama, vagy épp a terhesség hossza.
A kutatók szerint a többmagzatú főemlős terhességek során az utódok kisebb agy- és testmérettel, valamint gyorsabb növekedéssel, a nőstények pedig rövidebb terhességgel számolhattak. Ezzel szemben az embereket hosszú élettartam, lassú növekedés, és hosszú terhesség jellemzi, ráadásul az utódok nagy agy- és testmérettel rendelkeznek. Emellett leginkább egymagzatos terhességek fordulnak elő.
Eközben egyre több lett az olyan terhesség, melynek nyomán csak egy utód született, mivel az anyaméhben egyetlen utódnak több helyre volt szüksége a fejlődéshez. A szakemberek megjegyzik: a mai ikerterhességek egy jelentős része annak köszönhető, hogy megváltoztak a fogantatási módszerek – vagyis megjelent a mesterséges megtermékenyítés.
The post Régen az ikerterhesség volt a normális, aztán minden megváltozott first appeared on 24.hu.