Libanyak, cserépdarabok, moha, kukoricacsuhé – ezekhez a múltban fenéktörlésre használt eszközökhöz képest a WC-papír a kényelmünk szimbóluma lehetne, na de milyen árat fizetünk ezért? Egy végbélsebész szerint a hagyományos törlési módszereink károsak is lehetnek, így más megoldást javasol altesti egészségünk megőrzése érdekében – írja az Egészségkalauz.
Dr. Evan Goldstein a HuffPost Rosszul csinálom? című podcastjának vendége volt, ahol tanácsokat osztott meg a hallgatókkal, többek között arról, hogyan kellene helyesen tisztálkodnunk vécézést követően. Azt egy korábbi cikkünkben megírtuk, milyen kockázatot rejt, ha háromnál többször töröljük ki a fenekünket, azonban Goldstein amellett érvel, hogy valójában egyszer sem kellene elvégeznünk ezt a műveletet.
Ha megfigyeljük a végbélnyílást, jól látható, hogy a bőr olyan ráncos, mint egy harmonika, amely nyílik és záródik. Elöl és hátul, a hüvely, a pénisz, a herék vagy a farokcsont környékén a bőr nem ráncos, hanem nagyon vékony. Amikor törlünk, gyakran elölről hátrafelé haladunk – éppen azon a vékony bőrön. Ha ezt a mozdulatot időről időre ismételjük, a bőr sérülhet, ami irritációhoz vezet
– mondja a szakember.
A végbélsebész azt javasolja, vécépapír helyett használjunk bidét, amivel sokkal gyengédebben tisztíthatjuk magunkat, de ha valakinek erre nincs lehetősége, egy gyors zuhany vagy öblögetés is megteszi. Egy tiktoker anyuka szerint ráadásul ez sokkal környezetkímélőbb módszer, még ha ezzel erős ellenérzést is váltott ki néhány kommentelőjéből.
Megoldás lehetne a nedves törlőkendő, azonban Goldstein úgy véli, ezek nemcsak a környezetünk, hanem a testünk számára is kártékonyak.
Sok cég gyárt ilyen törlőkendőket, és véleményem szerint mindegyiket be kellene tiltani. Hetente körülbelül kilencven pácienst kezelek a rendelőmben, és azt mondanám, hogy az emberek egyharmada nedves törlőkendők okozta problémákkal érkezik.
A nedves törlőkendők használata után egy ideig még nem számíthatunk a területen száraz érzetre, valamint felboríthatják a szervezetünk mikrobiomját, vagyis a „jó” és a „rossz” baktériumok egyensúlyát. Ha valaki továbbra is ragaszkodna a WC-papírhoz, annak a szakember azt javasolja, hogy egyszer-kétszer ülve, majd felállva végezze el a törlést – így kevesebb vér áramlik a területre, tehát csökkenthetjük a nyomást. Az általános érvényű jótanács pedig a rostokkal, valamint pre- és probiotikumokban dús étrendben keresendő, hiszen ahogy Goldstein fogalmaz:
Ha a bélrendszerünk egészséges, akkor automatikusan a hátsó felünk is egészséges lesz.
The post Több hibát is ejthetünk vécézés után first appeared on 24.hu.