Farkas András szerint nem szabad elvitatni, hogy a 13. havi plusznyugdíj komoly segítséget jelent a nyugdíjasok számára.
Az ugyanakkor még az elemzőket is meglepte, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Amennyiben ez egy újabb inflációs emelkedés kezdete lenne, akkor lehet, hogy egy nyár közepi rendkívüli, visszamenőleges emelés beépítéséről kell majd gondolkodni – nyilatkozta a portálnak, hozzátéve, hogy reméli, a januári 5,5 százalékos adat inkább a tetőt jelenti, minthogy egy újabb emelkedés kezdete legyen.
Ennél azonban reálisabb forgatókönyvnek tartja, hogy 2025 novemberében kaphatnak egy nagyobb összeget, mivel az már jóval közelebb lesz 2026-hoz, a választási évhez, és inkább akkor kapjanak. Azt is elképzelhetőnek tartja, hogy bár a gazdaság nem fog 3,5 százalékos GDP-növekedésnél magasabb bővülést produkálni, de attól függetlenül lehet, hogy nyugdíjprémiumot mégiscsak fizetnek valamilyen jogcímen. Ez is javíthatna a nyugdíjasok helyzetén – fogalmazott Farkas András.
Mindig az adott évre vonatkozó költségvetési törvényben foglalt infláció becsült mértéke az, ami meghatározza a nyugdíjemelést. Tehát az a januári 3,2 százalékos nyugdíjemelés, ami megtörtént, az azért volt, mert a 2025-re szóló költségvetési törvényben ekkora az inflációs várakozás.
tehát mind a kettő jóval magasabb, mint az éves előirányzat. Ezért most megint az a helyzet áll elő, hogy a nyugdíjasok novemberben kaphatnak egy visszamenőleges kiegészítő nyugdíjemelést, de csak abban az esetben, ha az augusztusban és az addig mért tényadatok alapján az éves infláció mértéke több lenne, mint 3,2 százalék. De ez a visszamenőleges nyugdíjemelés azt jelenti, hogy megint novemberig a nyugdíjasok hiteleznek a magyar államnak – tette hozzá a nyugdíjszakértő.
Az infláció óriási gondot okozott Olaszországban is a pandémia idején, és ott egyszerre áttértek a havi nyugdíjemelésre. Ennek szerinte nálunk sem lenne különösebb akadálya, hiszen így is be van építve a januári, és a novemberi pótlólagos lehetőség, és emlékszünk rá, hogy volt két év, amikor menet közben is eszközöltek nyáron nyugdíjemelést.
A nyugdíjasoknak szerintem egy ilyen nyári nyugdíjemelés elvileg beiktatható, ha mondjuk nagyon elszaladna az infláció, de reméljük, hogy nem lesz így
– fogalmazott.
13. havi juttatás ide vagy oda, az egyszeri pluszpénz hosszú távon rengeteg idős magyarnak nem jelent tartós segítséget. Juhász László, a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa alapító tagja úgy fogalmazott: a nyugdíjasok nagy részének körében elképesztő a szegénység.
200 ezer idősnek 100 ezer forint alatt van az ellátása, és 500 ezren élnek a megélhetési minimumnál, 140 ezer forintnál kevesebb pénzből Magyarországon.
– magyarázta Juhász László.
The post Nyugdíjguru: rendkívüli nyugdíjemelés jöhet 2025-ben az infláció miatt first appeared on 24.hu.