A Magyar Orvosi Kamara (MOK) szerint uniós irányelvek és törvények mondják ki, hogy a munkavállalóknak joguk van az éves fizetett szabadsághoz, és az Alaptörvény szerint is minden dolgozónak joga van a napi és heti pihenőidőhöz, valamint az éves fizetett szabadsághoz.
A kamara emlékeztet az Európai Unió Bírósága egy korábbi ítéletére, amely világosan rögzítette: az a gyakorlat, amely alapján a munkavállaló egész egyszerűen elveszti a tárgyévben ki nem adott szabadságát, uniós jogba ütközik, márpedig a hazai jogszabályok vonatkozó rendelkezéseit az Európai Unió jogrendjével összhangban kell értelmezni – idézi a portál.
Múlt vasárnapi levelükben azt kérték Takács Péter államtitkártól, hogy vizsgálja felül az álláspontját, gondoskodjon az egészségügyi dolgozók felgyülemlett szabadságának kiadásáról, szólítsa fel a munkáltatói jogkör gyakorlóit a mielőbbi intézkedésre. Amennyiben jogértelmezésük szerint nem áll fenn ennek jogszerű lehetősége, akkor még a tavaszi ülésszakban korrigálják a jogalkotási hibát.
A betegeknek joguk van ahhoz, hogy olyan orvosok és ápolók gyógyítsák őket, akiknek az állam biztosítja, hogy megfelelő testi és pszichés állapotban, kipihenten, kellő odafigyeléssel és koncentrációval tudják végezni a munkájukat – közölte a kamara.
A probléma abból ered, hogy nincs elég dolgozó, ezért vannak olyan osztályok és egységek, ahol nem tudják kiadni a szabadságot, mert folyamatosan biztosítani kell a működést, ezért halmozódtak fel. Ez számos problémát okoz, például az orvos vagy az ápoló nem lesz kipihent, heti hatvan, akár 72 órát dolgoznak, kiégnek, és ez a betegellátásra is negatív hatással van – mondta Srádi Péter, a Magyar Orvosok Szakszervezetének elnöke.
Mégiscsak megfontolják
A szabadság kiadására vonatkozó szabályokat törvény rögzíti, azok nem változtak a szolgálati jogviszony bevezetésével, a ki nem vett szabadság nem vihető tovább. Takács Péter államtitkár – mint azt válaszlevelében rögzítette – mérlegeli a szabályozás áttekintésére, felülvizsgálatára vonatkozó javaslatot – közölte a Szabad Európa kérdésére a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkársága.
“Az egyes kórházaknak lehetőségük van arra, hogy – az irányító intézmények koordinálása mellett – ideiglenes átvegyenek egymástól feladatokat, ezzel tehermentesítve egy-egy ellátó osztály munkáját és lehetővé téve az ott dolgozók szabadságának kiadását” – olvasható válaszukban.
The post Orvosok szabadsága: meghátrálhat a Belügyminisztérium a kamara követelése előtt first appeared on 24.hu.